Opštinska uprava na tenderu traži firme za sanaciju centralne deponije u Rumi
RUMA: U naredne dve godine planirana je sanacija i rekultivacija deponije čvrstog i komunalnog otpada u Rumi, pa Opštinska uprava na tenderu traži firme koje će taj posao obaviti.
Procenjena vrednost nedavno raspisane javne nabavke je gotovo 252,8 miliona dinara (252.785.058), bez PDV-a, a reč je o zajedničkoj investiciji Opštine Ruma i republičkog Ministarstva zaštite životne sredine.
– Ovo je još jedan primer uspešne saradnje Opštine i Ministarstva zaštite životne sredine, koje će nam pružiti finansijsku podršku za sufinansiranje projekta sanacije i rekultivacije gradske deponije – istakla je predsednica opštine Ruma Aleksandra Ćirić. – Investicija će biti realizovana u dve faze, s tim da je za prvi deo posla, koji je predviđen ove godine, Ministarstvo izdvojilo 200.342.070, 51 dinara i Opština 103 miliona. Druga faza radova, planirana je 2024. godine, a Ministarstvo je obezbedilo 200 miliona i Opština 118.135.720 dinara. Zahvaujući podršci Ministarstva i resorne ministarke Irene Vujović u naredne dve godine biće sprovedeni radovi u sklopu uklanjanja gradske deponije i uređenja i ozelenjavanja terena.
Nesanitarna deponija nalazi se severoistočno od Rume, 2,5 kilometara od centra, uz magistralni put. Prostoru za odlaganje otpada pristupa se atarskim putem, dok je s preostale tri strane posed oivičen poljoprivrednim površinama, u privatnom vlasništvu.
Kako se iz predloženog tehničkog rešenja, objavljenog na Portalu javnih nabavki, može primetiti sanacija predviđa kontrolisano otplinjavanje deponijskog gasa sa zona tela deponije na kojima će se obavljati preraspodela masa. To će omogućiti formiranje stabilnog tela deponije, s jasnim granicama otpada, preraspodelu masa, te postavljanje sistema za termički tretman deponijskog gasa. Predviđena je ugradnja biotrnova, postavljanje biogasne mreže i sabirnih stanica u vakuumskim uslovima, radi povezivanja i distribucije deponijskog gasa do postrojenja za tretman, odnosno baklje za spaljivanje. Osim toga, trebalo bi obezbediti pristupni put na telo deponije i do sabirnih stanica, te formirati obodne upojne zemljane kanale za prikupljanje atmosferskih padavina do saniranog i rekultivisanog tela deponije, a planirano je postavljanje ograde i kapije.
„U cilju formiranja stabilnog tela deponije sa jasno definisanom granicom parcele, potrebno je izvršiti preraspodelu masa postojećeg otpada. Pre početka preraspodele, potrebno je izvršiti ubrzano kontrolisano otplinjavanje kritičnih zona otpada koji će biti premešten. Upotrebom tehnologije za ubrzano kontrolisano otplinjavanje više-
godišnji proces produkcije deponijskog gasa, u površinskim slojevima, biće sveden na minimum i to će omogućiti nesmetan iskop otpadnog materijala i njegov transport do mesta određenog za preraspoređivanje. Novoprojektovana površina saniranog tela deponije iznosiće 70.966 kvadratnih metara”, objašnjeno je u tehničkoj specifikaciji.
Kako bi se obezbedili odgovarajući uslovi za upravljanje deponijskim gasom, u skladu s evropskim standardima, predviđeno je postavljanje novih biotrnova, koji će zajedno sa biogasnom mrežom i postrojenjem za tretman deponijskog
gasa, činiti sistem za upravljanje deponijskih gasom na nesanitarnoj deponiji i smanjiti negativan uticaj deponije na zdravlje ljudi, mogućnost požara, kao i emisiju metana, koji je čak dvadeset puta štetniji od ugljen-dioksida.
Ponude na tender Uprave opštine Ruma podnose se do 19. aprila, nakon čega će nadležni doneta odluku o dodeli ugovora ili pak obustzavi postupka.
J. Vukašinović