Obeležena 240. godišnjica obrazovanja srpskih učitelja u Somboru
SOMBOR: U organizaciji Pedagoškog fakulteta u Somboru, svečanom akademijom i premijernom predstavom u ovdašnjem Narodnom pozorištu, obeležena je 240. godišnjica tradicije obrazovanja srpskih učitelja, koja je utemeljena u ovom gradu daleke 1778. godine, osnivanjem „Norme“ Avrama Mrazovića, sa prvim tečajevima za obrazovanje i osposobljavanje srpskih učitelja.
Mrazovićevu „Normu“ sledila je Preparandija – prva Srpska učiteljska škola, osnovana 1812. godine u Sentandreji, a preseljena u Sombor svega četiri godine kasnije, gde, u kontinuitetu dužem od dva stoleća, danas radi kao Pedagoški fakultet.
Na početku svečanosti hor Pedagoškog fakulteta, kojim je dirigovala dr Biljana Jeremić, izveo je studentsku himnu „Gaudeamus igitur“, a potom i još nekoliko kompozicija. Publici, koja je ispunila somborsko Narodno pozorište, prvi se obratio pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević, koji je, pored ostalog, rekao da nas jubilej obrazovanja srpskih učitelja u Somboru okreće u pravcu tragova, koji nas vode korenima našeg duhovnog i nacionalnog identiteta, te da je i na nivou Evrope mali broj naroda koji baštine kontinuitet institucija i obrazovnog ognjišta nacije, koje tako vešto spajaju tradicionalno i moderno biće poput somborskog pedagoškog učilišta vojvođanskih Srba.
U ime Srpske akademije nauka i umetnosti obratio se akademik Miro Vuksanović, podsetivši na reči književnika Veljka Petrovića o somborskoj Srpskoj učiteljskoj školi – Preparandiji, kao i na znamenite đake i nastavnike Norme i Preparandije, koji su, tokom prethodna skoro dva i po stoleća, ostavili dubok trag u kulturnoj, naučnoj, prosvetnoj i duhovnoj povesnici našeg naroda.
Dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru prof. dr Željko Vučković naglasio je u svom obraćanju da sa učiteljem počinje svaki naš put ka znanju, obrazovanju, slobodi i humanitetu, pozvavši da učinimo sve kako bi se somborski Pedagoški fakultet održao i nastavio da se razvija, da se ne bi uzaludnim pokazao plemenit trud, dug punih 240 godina.
Somborska gradonačelnica Dušanka Golubović istakla je datum osnivanja somborske „Norme“ kao jedan od najvažnijih u istoriji grada, podsetivši na to koliki značaj i ulogu imaju obrazovanje i nauka za razvoj neke zajednice i društva. Rekavši da upravo danas treba da kažemo da je najveći kapital znanje, a ulaganje u obrazovanje najveća i najznačajnija investicija, gradonačelnica Sombora je napomenula da moramo biti svesni i činjenice da se nauka i obrazovanje razvijaju, a da u njima ostaju i opstaju samo oni koji su prvi, jedini i najbolji.
Tradicija nas obavezuje da sačuvamo Pedagoški fakultet i da sačuvamo visoko obrazovanje u Somboru, ali i da ponovo postanemo centar obrazovanja i nauke time što ćemo ponuditi ono što je inovativno i što je drugačije od svega što se u Vojvodini, Srbiji, pa i šire nudi, reči su somborske gradonačelnice. Smatrajući da Sombor i somborski Pedagoški fakultet imaju potencijal za takvo delovanje, gradonačelnica je najavila i potpisivanje sporazuma o saradnji između grada i fakulteta, koji je, potom, i potpisala sa dekanom Pedagoškog fakulteta prof. dr Željkom Vučkovićem, na samoj svečanosti.
Usledilo je premijerno izvođenje pozorišne predstave „Mrazović – didaktička antidrama“ Milivoja Mlađenovića, u kojoj su glumili studenti i nastavnici Pedagoškog fakulteta, kao i glumci somborskog Narodnog pozorišta.
M. Miljenović
Projekat „Javni interes u Somboru“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.