Nova Crnja: U Koštancu gaje divljač za strasne lovce
NOVA CRNJA: Na teritoriji opštine Nova Crnja evidentirano je nekoliko spomenika prirode kao zaštićenih prirodnih dobara, ekoloških koridora i staništa prirodnih retkosti.
Ovim su obuhvaćeni grupa stabala koprivića u Srpskoj Crnji, stablo sofore u Novoj Crnji i hrast lešnjak, takođe u Novoj Crnji, kao i sastojina pitomog oraha u parku oko dvorca u Srpskoj Crnji.
Ono na šta su u ovoj srednjobanatskoj opštini naročito ponosni jeste lovište, jedno od bogatijih u Vojvodini, koje je idealno područje za strasne lovce i ribolovce. Stoga ne čudi podatak da je među gostima, prethodnih godina, u Novoj Crnji bio i vlasnik čuvene švajcarske kompanije za izradu satova „Roleks“. Veliki biznismen i strastveni lovac je pre nekoliko godina, u lovištu kojim gazduje Lovačko udruženje „Nova Crnja“, odstrelio srndaća kojeg je platio 13.500 evra. Na osnovu tadašnjih rezultata u lovnom turizmu, bio je to najskuplje prodati trofej srndaća sa ovih prostora, ali najverovatnije i u Evropi i svetu.
Lov je na teritoriji opštine organizovana aktivnost i svaka katastarska opština ima svoju organizacionu jedinicu. Udruženje građana gazduje srnećom divljači, zečevima, fazanskom divljači, prepelicama i jarebicama u znatno većem broju. Povremeno u ovom lovištu ima divljih svinja, vukova i lisica, kažu za „Dnevnik” u lokalnoj samoupravi.
Lovačko društvo ima u svom vlasništvu Lovački dom u parku Menoš, koji je otvorenog tipa i mogu da ga koriste i građani u svrhu ugostiteljstva. U svakom naselju postoje lovačka udruženja koja okupljaju maksimalno do stotinu lovaca.
Pored atara u opštini, prostora koji su pogodni za lovne aktivnosti, postoji i šuma Koštanac veličine nekih 200 hektara u blizini naselja Vojvoda Stepa. Italijani masovno dolaze u lov i ovde tradicionalno postoji dobra osnova za nastavak dalje aktivnosti u domenu lovnog turizma, objašnjavaju u Opštini Nova Crnja.
Lovačko udruženje „Nova Crnja“ gazduje lovištem Koštanac ukupne površine 27.287 hektara, od čega lovne površine obuhvataju 25.336 hektara. Stalno gajene vrste divljači u ovom lovištu su srna, zec, fazan, poljska jarebica, a povremeno jelen i divlja svinja. Lovni turizam je razvijen, naročito prolećni lov na srndaća i letnji lov na prepelice, grlice, gugutke i goluba grivnjaša.
Ž. Balaban
Projekat „Fokus na Novu Crnju” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.