Nastavak pregovora krajem juna
SOMBOR: Kada je početkom marta u Sombor došla velika delegacija kineske kompanije LIM (Longyuing Investment and Menagement) predvođena Sju Sijang,
predsednicom konglomerata koji po komorskom sistemu okuplja preko 150 firmi iz Šangaja, nije nedostajalo obostranog optimizma u pogledu ostvarivanja zamisli da se ovde locira industrijski park za preduzeća iz industrijski najjačeg megalopolisa na svetu.
Tada je između gostiju iz Kine i Grada potpisan memorandum o razumevanju, a prema rečima Vladislava Živanovića, sadašnjeg gradskog većnika zaduženog za oblast koordinacije na realizaciji projekata od značaja za Sombor, koji je tada u funkciji zamenika gradonačelnika na ovaj dokument i stavio svoj paraf, kineski partner nije odustao od tada izražene namere.
- Mada smo imali utvrđene rokove za nastavak razgovora, na insistiranje kineskih partnera smo ih prolongirali, ali već sledeće sedmice ćemo imati pripremne razgovore za sastanak predviđen krajem juna - kaže Živanović. – Do odlaganja je došlo zbog toga što su predstavnici LIM-a morali da prikupe dokumentaciju koja bi im omogućila nesmetan rad na realizaciji ovog projekta u Srbiji. Nije nikakva tajna da kineska strana ima nekoliko opcija za lokaciju velikog industrijskog parka kada je u pitanju Srbija, a da li će se definitivno odlučiti za Sombor, ostaje da se vidi upravo kroz ovakve razgovore.
- Projekcija je više nego impresivna, pošto projekat podrazumeva formiranje industrijske zone na površini od čak 34 hektara u kojoj bi svoje sedište pronašle firme koje čine šangajski konglomerat LIM. Mi ćemo ponuditi ono čime sada raspolažemo, ali ćemo prezentovati i ono što u perspektivi možemo učiniti za ulagače, s obzirom na to da bi u prvoj fazi trebalo obezbediti samo pet hektara infrastrukturno opremljenog zemljišta - realan je Živanović kada je u pitanju izvesnost celog projekta kineskih privrednika.
M. Miljenović
Šabac i Užice takmaci
Kako se moglo saznati u „trci“ za ovu investiciju Sombor ima takmace u Šapcu i Užicu. Somborci se nadaju da će, pored konkretnih parametara kao što su geostrateški položaj, infrastruktura, putna, železnička i vodna povezanost sa EU određenu ulogu imati i sam izgled grada. Naime, Kinezi nisu krili svoje oduševljenje izgledom i uređenošću Sombora.