Napreduje modernizacija i proširenje prečistača u Kanjiži
KANJIŽA: Radovi na modernizaicji i proširenju kapaciteta prečistača otpadnih voda u Kanjiži, koje se finanasira iz sredstava EU, u okviru IPA programa prekogranične saradnje Mađarska - Srbija odvijaju se planiranom dinamikom, u šta su se obilaskom gradilišta uverili predsednik kanjiške opštine Robert Fejstamer, njegov zamenik Nebojša Rakić i rukovodioci preduzeća „Potiski vodovodi” iz Horgoša.
Najvrednija investicija koja se u proteklih deset godina finansira iz IPA fonda EU na području kanjiške opštine je iz projekta snabdevanja vodom i razvoj hidrotehničke infrastrukture na području prekograničnog sliva „NJASIDCA” koji je podržan sa skoro šest miliona evra iz EU. Vodeći korisnik u ovom projektu je Direkcija za vodoprivredu iz Segedina, a Opština Kanjiža kao jedan od partnera na projektu realizuje ulaganje od skoro dva miliona evra u modernizaciju i proširenje kapaciteta postojećeg sistema za prečišćavanje otpadnih voda u Kanjiži.
- Ovo je zaista jedna od najznačajnijih investicija u kanjiškoj opštini, u prečistač otpadnih voda, koja se realizuje zahvaljujući uspešnim apliciranjem za sredstava IPA fonda Evropske unije. Modernizacija prečistača otpadnih voda je značajna, jer te vode posle prečišćavanja završavaju u kanalima i njihov kvalitet će biti takav da mogu da se koriste za navodnjavanje. Efikasnije prečišćavanje otpadnih voda je i od značaja za poboljšanje kvaliteta vode reke Tise, gde prečišćene vode završavaju. Predviđeno je da se ovaj veliki projekat završi do proleća naredne godine - istakao je zamenik predsednika opštine Nebojša Rakić.
Podsetivši na uslove u okviru poglavlja ekologije, na putu naše zemlje u Evropsku uniju, Rakić je dodao da moderan prečistač otpadnih voda predstavlja napredak za građane Kanjiže i budući razvoj kompletne infrastrukture, privrede i turizma, na šta su ovde posebno ponosni.
Tehnološki postupak prečišćavanja otpadnih voda se odvija u dve faze: mehaničkim i biološkim prečišćavanjem otpadnih voda. Glišić napominje da je za mehaničko prečišćavanje bitno da otpadna voda pređe preko uređaja peskolom, gde se odvajaju krupne čestice što su uglavnom šljunak i pesak oko 80 posto, a da je bitno da u mehaničkom prečišćvanju na vodenom ogledalu ostaju krupne čestice ulja i masti. U drugom biološkom delu prečišćavanja proces se odvija na bazi biloški aktivnog mulja, primenom procesa nitrifikacije, denitrifikacije i deforsforizacije i aerobne stabilizacije mulja.
Dosadašnji prečistač otpadnih voda u Kanjiži je bio za potrebe 7.500 ekvivalentnih stanovnika, pa se prema rečima v.d. direktora „Potiskih vodovoda” Dušana Glišića, ukazala potreba za prečistačem većeg kapaciteta zbog očekivanog rasta privrednih potencijala i priključenja domaćinstava na mrežu fekalne kanalizacije.
- Pored povećanja kapaciteta prečistača vodilo se računa o tome da ispoštujemo direktivu EU koja se odnosi na kvalitet otpadnih voda i pozitivno zakonodavstvo naše države, koje propisuju da kvalitet vode koja se ispušta iz prečistača u recipijent, odnosno rečni tok, ne može biti manji od kvaliteta rečnog toka. Preduzeće „Potiski vodovodi” aktivno učestvuje u izgradnji nekih delova prečistača, za šta je kvalifikovano iz svog delokruga poslova hidrogradnje. Bitna je činjenica da će „Potiski vodovodi” iz Horgoša dobiti ovaj objekat na upravljanje - kaže Glišić.
On dodaje da je cilj projekta da se modernizuje postojeći prečistač koji je imao drugačiji tehnološki postupak, kao i da se proširi sa izgradnjom novih kapaciteta. Inače, Kanjiža je pokrivena kanalizacionom mrežom oko 95 posto i oko 80 posto domaćinstava, koji imaju tehničke uslove, priključeno je na mrežu, pa je ulaganje u modernizaciju i proširenje prečistača opravdano.
Tekst i foto: M. Mitrović