Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na severu Bačke veselo i kad suša usitni klipove 

10.10.2017. 08:52 16:07
Piše:
Foto: Dnevnik (M. Mitrović)

KANJIŽA, CRNA BARA: U toku berbe kukuruza, na severu Vojvodine u više mesta se priređuju svetkovine i neguju običaji u čast najzastupljenijeg useva na našim poljima.

Tako je Kanjiži minulog vikenda priređen 12. Međunarodni festival kukuruza, a u Crnoj Bari na severu Banata osmi put su se okupili učesnici „Kukuruzijade ”.

Sličnih priredbi bilo je u Molu i Utrinama u ađanskoj opštini, a naredne subote je u Novom Orahovu kod Bačke Topole.

Festival smo pokrenuli sa namerom da oživljavamo običaje vezane za berbu kukuruza. Cilj naše trodnevne manifestacije je popularizacija, upoznavanje i prikazivanje narodnih običaja, nastojimo da uključimo što više dece u razne igre i takmičenja, ali i da prave rukotvorine od ljuštike, kukuruzovine i zrna kukuruza. Sve to prati negovanje narodnog kulturnog stvaralaštva u Potisju, kroz nastup ansambala pod vedrim nebom i na koncertima u Domu umetnosti, naglašava predsednica Folklorno plesnog društva „Tisa” Agneš Tot.

Manifestaciju je otvorio predsednik kanjiške opštine Robert Fejstamer, a u Malom parku ispred Gradske kuće, deca su se bavila raznim zanimacijama, od građenja kula od ćutki do pravljenja niski od kokica, a zanimljiva su bila takmičenja u ručnom krunjenju kukuruza i drugim igrama.

U velikim bogračima kuvali su se mladi kukuruzi sa njive Ferenca Nađa i posetiocima nudili za svega 20 dinara.

Mladi kukuruzi su iz druge setve, zahvaljujući navodnjavanju, ali je i pored toga druga setva jako rizična. Ove sezone rod kukuruza je umanjen zbog suše. I tamo gde je navodnjavanje moguće, ako se za rad pumpi koristi dizel gorivo, skoro je neisplativo, jer jedno zalivanje useva staje kao oranje njive, ukazuje Nađ.

Žene su spremile poslastice od kukuruznog brašna. Eržebet Uri kaže da ima mnogo recepata za slane i slatke zalogaje.

Sve se može pripremiti kada se hoće, samo smo malo zapostavili kukuruzno brašno koje svi znamo da je u ishrani zdravije. Pečem razne proje, pravim i torte, a čorbu koju mi Mađari zovemo „paloc leveš” pravim sa knedalama od kukuruznog brašna, objašnjava Eržebet Uri.

Agrarna unija opštine Kanjiža, zajedno sa Poljoprivredno tehničkim srednjoškolskim centrom „Besedeš Jožef” održava stručna predavanja o proizvodnji kukuruza, a predsednik Aleksandar Stojanović napominje da je ova godina bila veoma teška zbog prirodne nepogode suše.

On kaže da je usevima nedostajalo do 150 litara padavina po kvadratnom metru, pa je u takvim godinama bitno pokloniti pažnju zimskom „zatvaranju brazde”.

Svaka parcela je drugačija, pa smo se uverili da se različito ponašaju sorte hibrida kukuruza u ekstremnim uslovima kada nema dovoljno kiše. Zbog toga treba obratiti pažnju kako se čuva vlaga jer je bitno da se sačuva svaka kap. Pored predavanja, korisno je da se okupimo i razmenemo iskustva, napominje Beata Kereši Šoti iz PTSC „Besedeš Jožef”.

Berba se u ataru Crne Bare, na severu Banata, uglavnom obavlja savremenom mehanizacijom, ali se običaj ručne berbe neguje na „Kukuruzijadi”.

Kulturno društvo „Crna Bara” uspelo je da okupi 17 takmičarskih ekipa iz Čoke, Sente, Gornjeg Brega, Subotice, Deronja i drugih vojvođanskih mesta, kao i goste iz Mađarske i Rumunije.

Među gostima bili su načelnik Severnobanatskog okruga Nikola Lukač i predsednica čokanske opštine Stana Đember.

Muzičari iz Novog Kneževca i Čoke davali su ritam u odlasku na njivu Saše Nikolina u mesnom ataru, gde se odvijalo takmičenje, za vreme branja i na povratku po obavljenom poslu.

Kukuruz se ručno brao uz čardaš, razna kola i narodni melos. Raspoloženje nije umanjila činjenica da su klipovi ove jeseni sitniji i rod slabiji.

Sve je nadgledao petočlani žiri i kada je sabrao učinak i kvalitet obavljenog posla proglasio najuspešnije.

Pobedu su odneli berači iz Deronja, na drugom mestu je ekipa „Dužijanca” iz Subotice, a treće mesto je pripalo Udruženju MAG iz Novog Orahova.

Ocenjuje se kako je kukuruz obran, da li je na njemu ostalo svile, kako je sabran na gomilice, a važno je i kako se uklonila, posekla i spremila kukuruzovina. Bitno je da posle posečene kukuruzovine šapurine ne ostanu visoke, gleda se debljina snopova i kako su vezani, kako su složeni u kupe i na kraju kakav je ukupan utisak ostavila ekipa, objašnjava glavni organizator “Kukuruzijade” iz Kulturnog društva „Crna Bara” Radovan Neranyić.

Domaćini i organizatori iz Kulturnog društva „Crna Bara” potrudili su se da svi učesnici i gosti budu ugošćeni i zadovoljni, a sve je začinjeno druženjem i veseljem. 

Manifestacija u Crnoj Bari je održana zahvaljujući podršci Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo AP Vojvodine, Opštini Čoka i Mesnoj zajednici Crna Bara, a svoj doprinos dali su „NS-Seme”, odnosno Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada i još neki sponzori, kao i meštani Crne Bare.

Milorad Mitrović

(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Kanjiža. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.

Piše:
Pošaljite komentar
Kotrljanje ravnicom: Ušteda na beraču, gubitak u zrnu kukuruza

Kotrljanje ravnicom: Ušteda na beraču, gubitak u zrnu kukuruza

24.09.2017. 08:43 16:43
Suša sluti na katastrofu: Prinosi soje i kukuruza znatno manji

Suša sluti na katastrofu: Prinosi soje i kukuruza znatno manji

05.08.2017. 10:10 10:14