Na Festivalu kotlića i rakije pobedila palinka od zove
TOTOVO SELO: Ne manjka raznih festivala vojvođanskim selima, ali u Totovom Selu kod Kanjiže, koje je postalo biser seoskog turizma na severu Bačke, Festival kotlića i rakije, odskače od očekivanog.
U hladu parka u centru sela mirisali su paprikaši od ovčetine, govedine, svinjskih papaka, salašarskih petlova i kokica, prikazivali se stari zanati i izrada rukotvorina, degustirala palinka raznih fela, družilo se uz čardaš i druge note.
- Na našem kulinarskom takmičenju može sve da se kuva, samo je važno da se krčka u kotlićima – kaže organizator Zoltan Farago iz Udruženja „Sabo Deneš”. – Imamo zanimljiva takmičenja za decu, omladinu i odrasle. Dodatak je to festivalskom programu da bude zanimljivije i veselije, pri čemu nam je bitno da se učestvuje porodično, da svako nađe sebe. Krajnji cilj je da se obogati turistička ponuda, da u naše mesto i kanjišku opštinu dolazi što više gostiju.
Seoske ulice, centralni trg i javne površine po selu krasi preko 3.000 ruža, arboretum sa više od 200 vrsta drveća. Prvi čovek MZ Totovo Selo Ferenc Bata naglašava da su prethodne dve decenije, kao malo naselje, uspeli da urade veoma mnogo i veli da je svima drago kada dođe gostiju više nego što ima stanovnika.
U kotlićima ekipe Sente, kuvao se paprikaš od svinjskih papaka, riblja čorba i kokošija supa. Kompletan štand je okićen rukotvorinama, a na kuvaricama narodne poslovice na mađarskom jeziku, od kojih je svakako najupečatljivija, kao moto ove senćanske družine posvećene negovanju tradicija: „S praznom glavom se može živeti, a sa praznim stomakom nikako!”. Da štand bude atraktivan i jela budu ukusna trudili su se Ištvan Blog, Jožef i Klaudija Hajdu i Ilona Ujhelji.
- Palinka je domaća, raznih vrsta od grožđa, krušaka, šljiva i dunja, a kajsijevače iz lanjske proizvodnje već nemamo, sve smo popili. Nažalost, neće je biti ove godine, jer nam je mraz obrao kajsije i roda uopšte nema – jada se Jožef Hajdu, dok nazdravljamo mirisnom lozovačom od grožđa domaće sorte „petra”, saznajemo da će sa hektara pod vinogradom i voćem, nešto ipak roditi.
Žiri je ocenjivao 42 uzorka domaće rakije, dodelio osam zlatnih medalja, a Ištvan Hora iz Hajdukova pobednički pehar je poneo za rakiju od zove.
Društvo je okupio proizvođač bio- povrća Arpad Čikoš iz Totovog Sela, koji veli da su u kotliću o kome je vodio računa Andraš Sorčik iz Sente, za gulaš, sve samo zdrave namirnice od povrća do govedine stare rase podolskih goveda sa farme Tružinski iz Bačke Topole.
- Mnogo nam znače ovakva druženja zato što smo malo selo i pored posla kojim se bavimo prilika je da se malo opustimo – kaže Čikoš.
Zolt Bagi iz Totovog Sela je nadgledao veliki bograč u kome se krčkao paprikaš od kokošijeg mesa.
- U bograč je stalo 15 kokošaka i petlova, čekam na ručku 25 gostiju, drugara i poznanika, valjda će biti dovoljno paprikaša. Od salašarske živine najukusniji su i supa i paprikaš – uverava Bagi.
Rozalija Seleš je rukovodila ekipom Mađarskog kulturnog kruga iz Ostojićeva, a spremali su paprikaš od svinjskog mesa s mladim krompirićima.
Dobro su se pokazali bacači mobilnih telefona u dalj. Rekorder Karolj Nađ iz Kanjiže sa hicem od 48,2 metra, dva metra više nadmašio je drugoplasiranog Tamaša Lenđela iz Sente.
Uzbuđenje je poraslo u trkama u nošenju supružnika, u kojoj su đuvegije trčale noseći krkače svoje izabranice, jedan krug koliko je dozvoljavao prostor u parku, a morali su savladati neugodnu prepreku u vidu bale od slame soje. Posle tri kvalifikacione i finalne trke, pobedu je odneo Arpad Balint iz Totovog Sela noseći izabranicu Izabelu Prćić iz Subotice, ne skrivajući da ona teži 54,4 kilograma. Ivan Pajić iz Kanjiže je zauzeo drugo mesto noseći suprugu Marči, dok su trećeplasirani Kristijan Dukai i njegova izabranica iz Oroma.
- Bila je jaka konkurencija i dobro smo se izmorili, pogotovo što je trebalo savladati i prepreku, skoro da smo pali preko bale slame. Arpad Balint mi je odmah delovao kao favorit, čim sam ga video, dečko je sa sela, nisam sumnjao da je spremniji – utisak je Ivana Pajića.
- Dobrog paprikaša nema bez tucane i mlevene začinske paprike, a obavezno ide i sveža paprika babura. Naša ekipa u kojoj su još moja zaova Ilona Berak, drugarica Rozalija Sabo, a šefuje nam Mikloš Reperger – raportira Rozalija Seleš kraj štanda ukrašenog rukotvorinama od filca.
Nagradu za najukusniji paprikaš osvojila je ekipa „Čipet čapat“ iz Trešnjevca. Posetiocima je pečenje rakije u kazanu prikazao Atila Nađ Meljkuti iz Senta, a pekla se jabukovača. Žiri je ocenjivao 42 uzorka domaće rakije. Dodeljeno je osam zlatnih medalja, a za najbolju proglašena je rakija od zove Hora Ištvana iz Hajdukova, drugo mesto sa kruškovačom osvojila je je porodica Važonji iz Kanjiže, a treće sa rakijom od ringlova Lorant Buranj iz Tornjoša.
Tekst i foto: Milorad Mitrović