Modernizovan prečistač otpadnih voda: Tisa čistija kod Kanjiže
KANJIŽA: U probni pogon je stavljeno modernizovano i prošireno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Kanjiži.
Ovo je najveća investicija u komunalnu infrastrukturu realizovana je u okviru projekta „Snabdevanje vodom i razvoj hidrotehničke infrastrukture na području pograničnog sliva“ IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija, koji kanjiška opština privodi kraju sa Direkcijom za vodoprivredu donjotiske regije ATIVIZIG iz Segedina kao vodećim korisnikom, a partner na projektu skraćenog naziva VASIDCA je i Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo AP Vojvodine.
Ukupna vrednost ovog projekta je oko sedam miliona evra, od čega je iz Evropske unije obezbeđeno 85 posto ili oko šest miliona evra, pri čemu je ulaganje u modernizaciju i povećanje kapaciteta prečistača otpadnih voda u Kanjiži 1,9 miliona evra. U Kanjiži je na kanalizacionu mrežu trenutno priključeno oko 3.600 domaćinstava, a sa puštanjem u pogon prečistača povećanog kapaciteta može se priključiti još oko 1.000 domaćinstava i privrednih subjekata.
Predsednik kanjiške opštine Robert Fejstamer, prilikom obilaska postrojenja sa svojim saradnicima i predstavnicima preduzeća „Potiski vodovodi“ iz Horgoša, u čijoj nadležnosti je vodosnabdevanje i prečišćavanje otpadnih voda na području kanjiške opštine, istakao je veliki značaj ovog ulaganja za žitelje i privredu Kanjiže. Poseban značaj ovaj projekat ima za zaštitu životne sredine i razvoj turizma, jer se posle tretmana prečišćene vode ulivaju u kanalsku mrežu i potom u reku Tisu.
Član Opštinskog veća Kanjiže za komunalnu delatnost Marko Ždero naglašava da je opština za učešće u ovom projektu pozvana od strane partnera jer je prepoznata kao partner od poverenja i iskustva koje je potvrdila u realizovanju velikog broja evropskih projekata.
Mere se efekti prečišćavanja
U međuvremenu se rade detaljne analize prečišćavanja otpadnih voda, trenutno se paralelno radi i tehnički prijem postrojenja, koje je u probnom od marta ove godine i može da traje nekoliko meseci, što će zavisiti od efekata prečišćavanja. Sve prečišćene vode se ispuštaju u melioracioni kanal u kanjiškom ritu, koje se mogu koristiti za potrebe poljoprivrede, a potom završavaju u reci Tisi.
- Naselje Kanjiža je kompletno pokriveno kanalizacionom mrežom u dužini od 59 kilometara, tako da je bilo vreme za rekonstrukciju i modernizaciju postojećeg prečistača. Uz sredstva iz EU, opština je obezbedila sopstveno učešće od 15 posto. Za vreme dok je trajao projekat opština je morala svake godine pažljivo da planira svoj buyet jer smo morali da obezbedimo sredstva za predfinansiranje i sopstveno učešće. Pred nama je bio i odgovoran zadatak sprovođenja međunarodnog tendera u skladu sa propisima EU i uspešno smo ispunili tu obavezu. Bilo je i poteškoća u samoj izgradnji u pojedinim periodima zbog vremenskih prilika, tokom prošle godine zbog kovid pandemije koja nas je usporila, ali smo zadovoljni što uspešno privodimo kraju realizaciju projekta – rekao je Marko Ždero.
Tehnički direktor „Potiskih vodovoda“ Vesna Markotić podsetila je da je dosadašnji prečistač otpadnih voda u Kanjiži izgrađen 1991. godine za 4.000 ekvivalentnih stanovnika, pa je pet godina kasnije kapacitet povećan na 7.500 ekvivalentnih stanovnika ali samo na liniji vode, da bi 2003. godine bila uvedena linija mulja, a 2008. godine je rađena poslednja rekonstrukcija i predstavljala je samo manje korake. – Ova rekonstrukcija, dogradnja i modernizacija obezbedila je povećanje kapaciteta na 14.500 ekvivalentnih stanovnika što obezbeđuje krajnje potrebe naselja Kanjiža i uvodi se linija uklanjanja azota i fosfora što nalažu nove zakonske odredbe. Za ovaj projekat je izrađena projektno tehnička dokumentacija i 2015. dobijena građevinska dozvola pa je Opština Kanjiža obezbedila finansijska sredstva sa kojima se kojima se sprovela izgradnja oko 80 posto kompletnog tehničkog projekta. Ceo projekat je bio veoma komplikovan za realizaciju jer se radi na veoma malom terenu, jer je trebalo izgraditi nove objekte, bazene, a obnoviti postojeće objekte i građevinski deo zadržati i promeniti im namenu uz ugradnju nove opreme. Jedan deo objekata koji više nisu imali namenu porušen je. srušeni. Sve vreme radio je postojeći uređaj za prečišćavanje otpadnih voda Kanjiže - pojasnila je Vesna Markotić.
M. Mitrović