Mirisne šampionske kapljice u Senti
SENTA: Šampionska priznanja najboljim proizvođačima rakije, učesnicima 20. međunarodnog „Nikoljdanskog festivala rakije“, uručena su na skromnoj svečanosti u Udruženju poljoprivrednika Sente, jer zbog pandemije izazvane koronavirusom manifestacija nije održana.
Dodelu priznanja organizatori festivala upriličili su samo za dobitnike šampionskih pehara po vrstama rakija, kao i za najbolju rakiju festivala, dok se ostalim učesnicima osvojene medalje i zahvalnice šalju poštom.
Poznati festival rakije organizuju Udruženje poljoprivrednika Sente i Prvi red vitezova rakije Srbije sa sedištem u Senti, te je za protekli jubilarni, i pored vanrednih okolnosti, pristigao 261 uzorak rakija od 101 proizvođača, mahom iz Srbije, ali i iz susedne Mađarske.
Dobirnicima šampionskih pehara obratili su se u ime Organizacionog odbora Mikloš Nađ, prvi čovek Prvog reda vitezova rakije Srbije, potpredsednik Udruženja poljoprivrednika Sente Ervin Kobrehel i član ocenjivačkog žirija Janoš Sokola. Kao i za sve prethodne festivale, na koji stižu prirodne domaće voćne rakije pa i destilati od povrća, proizvođači su dostavili čak 22 vrste.
Najviše je bilo uzoraka šljivovice - 54, ali žestoka je bila konkurencija kajsijevača, dunjevača, viljamovki, jabukovača i drugih vrsta. Mikloš Nađ pojasnio je da je primenjivan dosadašnji način ocenjivanja uzoraka, s tom razlikom što je angažovano šest ocenjivačkih komisija sa po tri člana, praktično za sve vrste rakije sa više od deset uzoraka, u kojima su dodeljivani šampionski pehari.
Od ocenjivanih uzoraka rakije njih 178 ili 68 odsto su zavredele medalje - 34 zlatne, 49 srebrnih i 95 bronzanih. Šampionski pehari za najbolju rakiju festivala i za najbolju u kategoriji viljamovki osvojio je Balaž Križanović iz Sente.
- Rakiju pečem iz hobija i prvi put sam se prijavio za takmičenje, pa mi je veoma čudno i veliko iznenađenje da sam dobio priznanja za najbolju rakiju u kategoriji viljamovki, koja je i najbolja rakija festivala. Sedmu godinu sa kumom Tiborom Totom iz Subotice pečemo uglavnom rakiju viljamovku, a obično su nam prijatelji glavni degustatori, koji su ovogodišnju veoma hvalili, a poznanica Marina Sočin je preporučila da se prijavim za festival. Kruške viljamovke od kojih je pečena šampionska rakija kupili smo u Hajdukovu, a finiš je bio u pecari Ištvana Bilickog u Senti - ispričao je šampion Balaž Križanović.
Pehar za najbolju kajsijevaču osvojio je Žolt Ovari iz Ludaša, iako je prošla sezona u zasadima pod kajsijama bilo izuzetno teško zbog štete koju su naneli prolećni mrazevi, pa je rod bio veoma slab.
- Mnogo truda i rada je trebalo ulagati da sačuvamo bar nešto roda, što je kod nekih sorti kajsija uspelo. Od najukusnijih sorti kajsija je bilo roda, od čega je nešto malo bilo i za pečenje rakije, pa nas raduje da je kajsijevača koju smo ispekli bila najbolja - kaže Žolt Ovari, ali nije želeo da otkriva od kojih sorti kajsija peče rakiju.
Odlično se pokazao kvalitet višnjevače Jožefa Pulaia iz Srbobrana, ali on je otkrio da je učestvovao sa uzorkom rakije koju je pekao pretprošle godine i da se pokazala na svim takmičenjima gde je ocenjivana. Pobeđivala je ili bila među najboljima na više festivala u Mađarskoj, Zagrebu i Senti.
- Mislim da je ova višnjevača dosta dobro zaokružila šampionski put i da je kvalitetom stvarno zavredila priznanja. Višnjevača nije toliko popularna kao neke druge mirisne voćne rakije, međutim, ima i onih ljubitelja dobre kapljice koji je obožavaju - veli Pulai.
Kajsijevača Ivana Piukovića iz Subotice je pre deset
godina bila najbolja rakija senćanskog festivala, a šampionskih pehara bilo je još i u kategorijama dunjevače i viljamovke. Pehar za najbolju kruškovaču osvojilo je Udruženje „Rizling“ iz Stare Moravice, šampionsku lozovaču ispekao je Nanor Kovač iz Mužlje, šljivovicu Slobodan Senić iz Rače, a pehar za najbolju jabukovaču pripao je Strahinji Marganu iz Pančeva.
M. Mitrović