Marioarine ružice svetom putuju
UZDIN: Savremene natikače nisu ni nalik onima koje svojeručno od vunice izrađuje Marioara Marija Kokora (55) iz Uzdina. One su neizostavan deo rumunske narodne nošnje,
a Marioara je prvo počela da ih pravi kao minijaturne suvenire, priveske za ključeve, da bi prešla na izradu većih, za potrebe folkloraca mlađih uzrasta. Ima i onih koji nabavljaju natikače jer se u svom domu u njima najudobnije osećaju. Ipak, najviše su zainteresovani Uzdinci koji žive u dijaspori, pa Marioarine natikače putuju u Kanadu i Floridu, gde ih je najviše.
Vredna Uzdinka je izradu natikača naučila od starijih žena, a uključena je u rad uzdinskog Udruženja „Bakice”, gde zajedno sa predsednicom Anom Bojer i drugima pokušava da zainteresuje devojčice da na njih prenese tradiciju.
- Ima devojčica koje hoće da nauče, ali ima i onih koje nemaju afiniteta da se late
heklice, koju treba znati držati i s njom raditi. Zajedno predstavljamo tradicionalne narodne rukotvorine i nošnju Rumuna na raznim izložbama i manifestacijama, ne samo u Uzdinu nego i na mnogim gostovanjima – saznajemo od Kokore.
Taj učinak se najviše vidi na velikom Festivalu folklora vojvođanskih Rumuna, jer se natikače najviše traže i najlepše pristaju kao deo narodne nošnje za mlađe, pošto su lake da se u njima igra, a stariji folklorci već igraju u čizmama.
- Uvek gledam da boje budu što izraženije i autentične za rumunsku nošnju. Najviše mi se sviđa da ih ukrašavam ružama crvene boje. Kada radim pred sobom imam šemu, bez koje se tako lepo i precizno ne mogu ukrasiti. Šeme za ove radove se nasleđuju i među ženama razmenjuju -.naglašava Kokora.
Natikače se kod Rumuna različito zovu od sela do sela a u susednoj Rumuniji zovu ih papučei, ili papuče, a kod nas su papuče sasvim nešto drugo.
- Ovde u Uzdinu, Vladimirovcu, Banatskom Novom Selu i još nekim selima se natikače više nose, nego u Rumuniji. Motivi su takođe cvetovi i ruže. Izrađuju se i nose i u Torku, Begejcima, Jankovom Mostu, Ečki, ali u šarenilu motiva i boja ima i drugačijih finesa - ukazuje Kokora.
Marioara Marija Kokora ima diplomu srednje ekonomske škole koju je završila u Kovačici, studirala je ali se nije zaposlila. Posvetila se domaćinstvu, poljoprivredi, a kako je ćerka Kristina stasavala izrađivala joj je suknje, košulje i druge delove rumunske nošnje. Podršku za rukotvrine koje izrađuje pruža joj suprug Marinel.
Izrada natikača zavisi od slobodnog vremena, koje pretekne od kućnih poslova u domaćinstvu, jer heklanje jednog para ukrašenog ružama po mustri iziskuje i dva dana strpljivog posla.
Milorad Mitrović