Lokalne samouprave zapada Bačke u borbi protiv bele kuge
SOMBOR: Gotovo sve lokalne samouprave u Srbiji su suočene sa belom kugom, odnosno padom broja stanovnika, ali ovaj društveni fenomen poprima dramatične razmere na zapadu Bačke, pa su svi alarmi odavno upaljeni.
Upravo zbog toga varoši u ovom delu Vojvodine računaju na pomoć i saradnju sa nadležnim republičkim ministarstavima.
Tako su gradovi Sombor i Subotica i opštine Apatin i Oyaci aplicirali na javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava za sufinansiranje mera populacione politike zajedničkim projektom čiji je cilj da se, kroz inovativni servis i razvoj infrastrukture, roditelji ohrabre za proširenje porodice. Proces aplikacije je prošao uspešno pa je Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku i potpisala ugovore o dodeli sredstava sa predstavnicima ovih lokalnih samouprava u okviru daleko šire akcije u kojoj je sredstva dobilo još 70 sličnih projekata prispelih iz 115 lokalnih zajednica.
Javnim pozivom je obezbeđeno 500 miliona dinara za finansiranje do 80 odsto ukupnih ulaganja lokalnih samouprava u podizanje prirodnog priraštaja i bolje uslove života dece a ukupna vrednost projekta sa kojim su konkurisale četiri lokalne samouprave na severozapadu Bačke iznosi 70,5 miliona dinara, pri čemu ministarstvo kojem je na brigu stavljena demografija i populaciona politika učestvuje u finansiranju sa 56,11 miliona dinara, dok preostali deo sredstava obezbeđuju sami aplikanti.
Nosilac projektnih aktivnosti je Sombor u partnerstvu sa ostale tri lokalne samouprave, a predviđeno je da projekat sačinjen od sedam mera populacione politike, traje godinu dana. Ovako obezbeđena sredstva će se u Somboru, Subotici, Apatinu i Oyacima iskoristiti za ublažavanje ekonomske cene podizanja deteta, usklađivanja rada i roditeljstva, snižavanje psihološke cene roditeljstva, podršku putu ka zdravom materinstvu, očuvanju i unapređenju reproduktivnog zdravlja, edukaciju u oblasti populacione politike i za aktiviranje lokalne samouprave.
Projekat je ocenjen kao jedan od najboljih, a prednost u vrednovanju je imao i zbog toga što su podnosioci lokalne samouprave iz dva upravna okruga. Cela ideja projekta je da se kroz inovativne servise i razvoj infrastrukture, kao i dodatne sadržaje koji bi se ovim projektom obezbedili, podstiču roditelji da prošire porodicu i ostanu u našim sredinama. Vrednost dela projekta za Grad Sombor je 16,66 miliona dinara, uz obavezu lokalne samouprave da obezbedi učešće u sufinansiranju u iznosu od 3,38 miliona dinara. Iz ovih sredstava će Sombor izgraditi jedno dečije igralište, angažovati pozorište i organizacije za stvaranje predstava na srpskom i mađarskom jeziku, za programe nevladinih organizacija , programe kulturno-umetničkih društava, poradićese na medijskoj prezentaciji i edukaciji...
Ono što je jako dobro ocenjeno je inovativni servis roditeljstva sa sedištem u Somboru, koji će biti namenjen pre svega samohranim roditeljima i roditeljima sa više dece, kako bi im se pomoglo u nekim svakodnevnim aktivnostima, kao što je servis peglanja, pripreme hrane, odvoženja i dovoženja dece iz vrtića i slično. U okviru mera populacione politike koje se tiču ublažavanja ekonomske cene podizanja deteta, snižavanja psihološke cene roditeljstva i aktiviranja lokalne samouprave, Somboru su projektom obezbeđena i sredstva za kupovinu osam kuća za mlade bračne parove.
M. Miljenović
Projekat „Javni interes u Somboru“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.