Logoped i senzorna soba na usluzi malim korisnicima u Apatinu
APATIN: Početak rada senzorne sobe i logopedsko-defektološkog kabineta omogućili su Opština Apatin i Centar za socijalni rad, kao jedan vid podrške i pomoći roditeljima dece sa posebnim potrebama i smetnjama u razvoju.
Predsednica opštine Dubravka Korać rekla je da su pre godinu dana obećali da će projekat sprovesti u delo, što se obistinilo.
- Kreće u rad senzorna soba koja će ponuditi pomoć svim roditeljima i svoj deci kojima je ta pomoć potrebna. Kroz razgovor sa direktorkom sam saznala da je testiranje prošlo preko 90-toro dece, a da će već od početka logopedsko-defektološki kabinet imati više od 60 korisnika- rekla je Korać. - Definitivno je velika potreba na nivou naše opštine za ovakvim vidom podrške, a važno je da će ta pomoć biti u potpunosti besplatna.
Pored predstavnika lokalne samouprave, predškolske ustanove, škole, Kulturnog centra i Doma za stare i penzionere, svečanosti povodom otvaranja senzorne sobe prisustvovala je i pomoćnica pokrajinskog sekretara za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Joland Korora.
- Ova interaktivna soba će značiti puno malim korisnicima, njihovim roditeljima, opštini, kao i široj društvenoj zajednici, jer deca koja imaju smetnje i probleme u razvoju imaju isto pravo na život, obrazovanje i druženje kao i sva druga deca. Ovim pokazujemo i našu empatiju i ne zatvaramo oči pred problemima koji su tu među nama, a koje vrlo često ignorišemo- poručila je Korora.
Prema rečima direktorke Centra za socijalni rad Nikoline Sučević u pitanju je ozbiljan i dugoročan projekat, u okviru kog će svakog radnog dana u poslepodnevnim satima biti angažovani stručni radnici, logopedi, defektolozi, somatopedi i drugi, što će umnogome olakšati roditeljima, jer više neće morati voditi decu u Sombor za takve usluge.
- Ovo je, pre svega, namenjeno deci koja imaju teškoće u razvoju i kojima je neophodna dodatna podrška kako bi postigli svoj puni potencijal. S druge strane, ovo će biti mesto gde će roditelji moći da dobiju i korisne informacije, i savete, na kraju krajeva, ono što je najvažnije, profesionalnu podršku, jednu toplu ljudsku podršku, na putu razvoja njihove dece - rekla je Nikolina Sučević.
Zamisao je da ovo u budućnosti preraste u centar za ranu podršku i intervenciju i da bude namenjeno svoj deci, znači i deci bez teškoća u razvoju.
- To bi bio i jedan centar za prevenciju, kao mesto gde će roditelji moći da dobiju informacije kako da prevaziđu određene teškoće koje roditeljstvo nosi sa sobom – pojasnila je direktorka Centra za socijalni rad Nikolina Sučević.
Pravo na uslugu roditelji mogu da ostvare tako što će se javiti u Centar za socijalni rad, nakon čega će dete dobiti individualne tretmane sa logopedom, defektologom, senzornim terapeutom ili plej terapeutom, u zavisnosti od toga šta je detetu najpotrebnije.
Kabinet će za početak raditi svakog radnog dana u popodnevnim satima, a u radu sa decom će se smenjivati različiti stručni kadrovi, od defektologa i logopeda do usko specijalizovanih tifologa, somatopeda, a radiće i plej terapeut, terapeut senzorne integracije i stručni radnici, odnosno pedagog i psiholog u zavisnosti od potreba.
M. Stakić