Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

LETE RAKETE OD STAKLENOG PLATNA Bela Crkva ima reprezentativce u raketnom modelarstvu

16.08.2023. 10:16 10:27
Piše:
Foto: Privatna arhiva/Dejan Žak na jednom od nastupa za Srbiju

BELA CRKVA: Aero klub „Živica Mitrović” formiran je 1971. godine, a kako je za „Dnevnik” posvedočio njegov predsednik Zlatko Žak,  klub nosi naziv u čast pilota, rođenog u selu Kaluđerovo, u opštini Bela Crkva.

Od osnivanja do negde devedesetih godina prošlog veka organizovale su se škole motornog letenja i i padobranstva, koju je Zlatko Žak i sam prošao. Većina njih koji su prošli te škole, kasnije je pridružila 63. Padobranskoj brigadi.

– Ovde su bili i počeci ultraletenja i paraglajdinga, no devedesetih godina sve počinje da stagnira – priča Žak. – Zatim, 2000. godine ponovo pokušavamo da pokrenemo motorno letenje i zmajarstvo, letenje na takozvani šlep, čak je pre pet godina funkcionisao i paraglajding. Nažalost, ništa nije opstalo, jer nema više interesovanja kao nekada. Klub je do pre par godina imao i svoju pistu, međutim i to smo izgubili. Zato smo pre 13 godina počeli da radimo na raketnom modelarstvu, i u tom polju ostvarujemo odlične rezultate do danas. 

Raketno modelarstvo je deo vazduhoplovne grane sporta i tretira se kao neletačka disciplina i u drugoj je kategoriji sporta u Ministarstvu omladine i sporta. Na prvenstvima se takmiče kao ekipa, kada ih je u timu troje, a postoji i pojedinačno takmičenje i ima oko sedam kategorija, od padobrana i traka do žirohoptera. U svetu je raketno modelarstvo baš popularno, dok u Srbiji većina ljudi možda i ne zna da je to visoko rangiran sport. 


Dva-tri dana za jednu raketu

Po rečima Dejana Žaka, da bi napravio jedan kvalitetan model rakete, potrebno mu je tri dana, a kao najbolji materijal pokazalo se stakleno platno. Njemu je bilo potrebno oko dve godine, dok nije sasvim uvežbao kako na pravi način da napravi odličnu maketu, jer samo livenje zahteva mirnu ruku i dobre odnose smese. Ima više faktora od kojih zavisi da li će modelirana raketa biti na vrhunskom nivou i tu nema mesta greškama.


Belocrkvanski klub je uvek brojao veći broj članova različitog uzrasta, ali i pola, a danas ima dvedesetak modelara, među kojima su i reprezentativci Srbije.  Ove godine su dobili još devet sportskih dozvola za svetska, državna i evropska takmičenja na kojima učestvuju. Najmlađi član je sada Ognjen koji ima 14 godina, a Zorana Nikolić je prošle godine bila članica reprezentacije. 

– Trenutno sportsku dozvolu juniorskog tima ima Lenka Žižić, a moj sin Dejan je pre dve godine bio dobitnik zlatnog orla u Vazduhoplovnom savezu Srbije i dobitnik priznanja u Opštini Bela Crkva, za najboljeg sportistu – ponosan je Žak, dodavši da je Dejan dve godine bio stipendista Ministarstva omladine i sporta, a čak u par navrata i stipendista Vlade Vojvodine. – On se ozbiljno bavi raketnim modelarstvom, a do danas je u reprezentaciji Srbije. Uz njega, stipendista je bio i Miroslav Petrović, koji je ujedno bio i član reprezentacije Srbije. 

Upoznali smo i Dejana Žaka, koji nam je rekao da mu je najveće dostignuće bilo 2017. godine, na Svetskom prvenstvu u Ukrajini, u kategoriji juniora, kada je bio drugi na svetu u konkurenciji 22 zemlje. Tada je imao 17 godina.

– Dalje sam nastavio da nižem uspehe u Rumuniji, kada sam na Evropskom prvenstvu bio drugi, a na Svetskom prvenstvu treći, u kategoriji seniora – kazao je Dejan Žak. – Ove godine sam se takmičio kao pojedinac u Bugarskoj i Slovačkoj na Svetskom kupu, kao i na Svetskom kupu u Sremskoj Mitrovici, ali nažalost, nismo stigli do Svetskog prvenstva u Americi, jer Savez nije bio u mogućnosti da nas finansijki podrži, koliko god da je želja bila velika. Samo je Mihajlo Petrović iz Zemuna uspeo da ode i bio je prvak sveta u žirohopterima i na to smo svi ponosni. Očekuje nas još Svetsko prvenstvo u Sloveniji i to je za ovu godinu cilj. Postoji i svetska lista po kojoj ću videti kako ću se do kraja rangirati. Inače sam petu godinu za redom član reprezentacije. 

Makete modela rakete koja ide na raketni pogon prave se individualno, svako za sebe, a svi članovi ekipe zajedno učestvuju u njihovom dizajnu i sklapanju do savršenstva, pojašnjava Dejan Žak. 

-  Na takmičenjima imate dva modela, koja u tri starta ispaljujem, a da bi bili konkurentni za treći start, morate da vratite bar jedan da biste mogli ponovo da ga ispalite. Modeli znaju nekada da odu i do sedam kilometara, pa treba to istrčati i vratiti se za poslednje ispaljivanje. 

A kada ih ispali, kaže nema nikakvu kontrolu nad njima. Modeli su svoji, a on je tu da ih pravi, dizajnira i dorađuje. 

I. Bakmaz

Foto: F. Bakić i privatna arhiva

 

Piše:
Pošaljite komentar