Kotrljanje ravnicom: Zbog niske cene malina pokrenuli preradu
Obećavajući dobru zaradu malinjaci su se u poslednje vreme raširili i u vojvođanskim poljima, ali zbog problema sa otkupom i niskom otkupnom cenom, euforija je splasnula, jer berba malina iziskuje prilično velike troškove.
Beležili smo slučaj u Ostojićevu kada su novopečeni malinari, pošto im se berba nije isplatila, čak nudili zainteresovanim sugrađanima da dođu i naberu malina koliko im treba.
Na severu Bačke malinjak je podiglo i poljoprivredno gazdinstvo Lajoša i Monike Kočiš iz Stare Moravice, umesto da se oslanjaju na otkupljivače, otišli su korak dalje i sav rod malina prerađuju, pa u teglice i flaše upakuju džemove, sokove i likere, koji imaju prođu na tržištu!
Porodica Kočiš ima malinjak od 1.500 sadnica koji se prostire na površini od oko 20 ari, koji neguje već tri godine. Lajoš veli da bi mogao i proširivati malinjak, ali da ne želi, jer rod koji sada ubira dovoljan je za preradu u kućnoj radinosti svog gadinstva.
- Prvo smo razmišljali u tom pravcu da ćemo maline prodavati na veliko hladnjačarima, ali kada smo videli kako to sve u poslednje vreme ide uz veliku neizvesnost i nepovoljnu cenu, odustali smo od toga i upustili smo se u preradu. Iz našeg malinjaka uberemo oko dve tone roda godišnje i sve preradimo – saznajemo od Lajoša Kočiša.
Uz džem i sirup od malina, brend porodičnog gazdinstva Kočiš je liker od malina. Recept za spravljanje porodica Kočiš ne taji, a veoma bitno je da proizvodi od malina koje nude mušterijama, ne sadrže veštačke boje, niti pojačivače ukusa.
Maline nakon pranja se ispasiraju, dodaje se šećer i lozovača, a povrh toga i malo ruma, pa se sve ostavi da odstoji mesec dana. Pošto malina nije samo potopljena u rakiju, već usled pasiranja i vlakna od maline ostaju u likeru, liker ima blago gušću konzistenciju.
Poljoprivredno gazdinstvo za proizvodnju i preradu malina Kočiš, džemove, sokove i likere prodaju na raznim manifestacijama za negovanje tradicija, vašarima i bazarima zdrave hrane. Lajoš priča da su zadovoljni onim što su postigli u uzgoju i preradi malina, što ostvaruju zahvaljujući činjenici da imaju veliku baštu na okućnici i sve poslove uspevaju da orade kao hobi.
Lajoš je električar i zaposlen je, pa se negovanjem malinjaka bavi u slobodno vreme. On je ispričao da su u Staroj Moravici malinjake podigli i njegovi drugari. Hteli su da se posvete ovoj proizvodnji i maline isporučuju na veliko hladnjačama, ali zbog nepovoljna dešavanja i niska cena koje su pratile otkup, odustali su.
- Uviđam da se malinarstvom ipak ne može baviti svako, tek tako, nego da posao kojim se baviš moraš voleti, da bi u njemu uspeo – uverava Lajoš Kočiš.
Domaćin iz Stare Moravice uverava da je za opstanak na probirljivom tržištu najvažnije da se održi kvalitet. Iskustva koje su Lajoš i njegova supruga Monika stekli za tri sezone je da sun a pravom putu jer im se mušterije vraćaju, zadovoljne njihovim proizvodima.
- Poverenje mušterija treba steći. Oni koji jednom kupe džem, sok ili liker koji mi pripremamo, dođu ponovo i kada se uvere da je kvalitet dobar, po njihovom ukusu, uvek kažu da će doći ponovo. Kada preradimo rod iz našeg malinjaka ne otkupljujemo maline od drugih proizvođača. Maline negujemo u uslovima bio proizvodnje, pa tako znamo šta uberemo i prerađujemo i za to možemo da garantujemo – kategoričan je Lajoš.
U porodičnom gazdinstvu Kočiš posao je podeljen tako da Lajoš vodi računa o malinjaku i berbi, a o preradi ubranih malina stara se njegova supruga Monika. Džem od maline koji spravlja je bez sitnih koštica, u ponudi su još sirup od maline i liker, koji se po utvrđenoj recepturi spravlja kombinacijom soka od maline i rakije lozovače.
- Uverili smo se da u spravljanju likera najbolje uz maline ide lozovača. Probali smo sa jabukovačom i drugim rakijama, ali potvrdilo se da je najbolji ukus sa lozovačom. Liker od malina i lozovače je postalo omiljeno žensko piće – kaže Lajoš.
Efektima prerade malina u porodičnom gazdinstvu Čočiš su zadovoljni, jer je kako kaže Lajoš mnogo isplativija nego da se u bescenje maline isporučuju hladnjačarima.
- Pošto sam u proizvodnju malina ušao iz hobija, tako smo se i organizovali da u malinjaku i preradi malina utrošimo slobodno vreme. Dodatna obaveza je i to što svakog vikenda idem na razne manifestacije, što mi itekako dobro dođe jer sam stalno među ljudima – zadovoljan je korisnim hobijem Lajoš Kočiš.
Milorad Mitrović
Projekat „Javni interes u Bačkoj Topoli” realizovala je „Panonija media” u saradnji s „Dnevnikom”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.