Komušanje u ritmu čardaša
KANJIŽA: Međunarodni festival kukuruza u Kanjiži proteklog vikenda, bio je u znaku negovanja običaja koji se odnose na najzastupljeniju ratarsku kulturu na našim njivama,
ali i pesme i igre, najviše čardaša. Festival u organizaciji Folklorno-plesnog društva „Tisa“, uz podršku Lokalne samouprave Kanjiže i Fondacije „Betlen Gabor”, potrajao je tri dana.Predsednica FPD „Tisa” i glavna organizatorka festivala Agneš Tot ističe da se već deceniju istrajava na postavljenom cilju popularizacije i prikaza tradicije i narodnih običaja, da ne padnu u zaborav.
- Kukuruz je takva biljka koju možemo u potpunosti ikoristiti da nemamo nikakvih otpadaka. Koristi se za ishranu ljudi i stoke, ali može od kukuruzovine da se napravi puno igračaka za decu, a takođe i suvenira. Kukuruz je biljka koju s poštovanjem treba i vredi slaviti – naglašava Agneš Tot.
Članovi kulturno umetničkih društava su defileom od Pijačnog trga, kroz Glavnu ulicu do Malog parka ispred Gradske kuće, uz ples, muziku i pesmu pozivali posetioce. Nastup folkloraca uz pratnju bečejskog orkestra „Fokoš” usledio je ispred Gradske kuće, gde je manifestaciju svečano otvorila Anita Njilaš Leonov, potpredsednica Nacionalnog saveta Mađara.
Deca su se ispred Gradske kuće zanimala raznim igrama i takmičila u tradicionalnom komušanju i krunjenju kukuruza, učestvovala u igrama spretnosti i radionicama za izradu rukotvorina, gradila kule od šapurika… Prikazani su u Domu umetnosti radovi pristigli na likovni konkurs „Janoš Vitez”, zajedno sa tkaninama iz domaće radinosti Elvire Nađ i Erike Balint.
Žene su se takmičile ko će najbolje pripremiti proju i razne kolače od kukuruznog brašna po klasičnim ali i novijim receptima. Konkurencija je bila iznad očekivanja, a dodeljene su i nagrade za najukusnije poslastice.Kolače na bazi kukuruznog brašna i druge poslastice posetioci su degustrirali uz dobrovoljni prilog, a na licu mesta u Malom parku ekipa žena predvođena Eržebet Uri od kukuruznog brašna, palente i sira spremala je ukusnu proju koju ovdašnji Mađari zovu „gerhe”.
- Pravi se u slanoj ili slatkoj varijanti, a interesovanje je izuzetno. Na dan uspevamo da ispečemo tridesetak tepsija, ne možemo da postignemo, jer sve se pojede. Dobrih kolača nikad dosta – veli Eržebet Uri.Omiljena poslastica dece i odraslih posetilaca bili su mladi kukuruzi, koji su se kuvali u velikim bogračima. Bez obzira što je sezona mladih kukuruza na izmaku, bilo je dovoljno klipova.
Od Jožefa Nađa saznajemo da se vodi računa o festivalskim potrebama, da se udovolje prohtevi posetilaca i učesnika, tako da je skuvano više od 600 klipova, a za 20 dinara po komadu bilo je mušterija svih uzrasta.Dobra je bila i vašarska ponuda rukotvorina u Malom parku, koje su najviše bile i u znaku kukuruza i drugih plodova jesenje berbe. Na ekonomiji Poljoprivredno tehničkog srednjoškolskog centra „Besedeš Jožef“ za poljoprivrednike je održano je stručno pradavanje o kukuruzu.
Uz muziku, pesmu i igru, organizovano je pravljenje i lampiona od tikava, koji su u subotu uveče razmešteni u užem centru grada. U Domu umetnosti u subotu uveče je održan gala koncert vojvođanskih orkestara narodne muzike, a u nedelju uveče za kraj festivala priređen je gala koncert narodnog plesa lokalnih i gostujućih folklornih ansambala iz naše zemlje, Mađarske i Rumunije. Dve večeri uz svirku ansambla „Fokoš” u dvorištu OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” bila je kuća plesa, gde su se pored domaćina iz Kanjiže veselili i brojni gosti i učesnici festivala.
M. Mitrović