Komemoracija u Kikindi: Večna počast stradalim internircima
KIKINDA: Kraj spomen - obeležja kikindskim internircima koje su 6. maja 1942. godine nemački fašisti nasilno deportovali u Norvešku, održan je komemorativni skup, uz odavanje pošte i polaganje venaca stradalnicima u logorima.
Od 46 interniraca preživelo je samo njih sedmoro, a iz zatočeništva oni su se vratili tokom oktobra i novembra 1945. godine, ali danas više nema živih interniraca.
Na spomen- obeležje internircima u centru grada, rad vajara Slobodana Kojića, vence je položila delegacija lokalne samouprave u kojoj su bili predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan i član Gradskog veća Miroslav Dučić, a vence su položili i predstavnici SUBNOR-a, Udruženja Srpski ratni veterani, Srpsko-norveškog društva, kao i članovi porodica interniraca.
Mladen Bogdan je rekao da su preživeli inernirci, strahote koje su preživeli ostavili u svojim sećanjima i zapisima, naglasivši da im je grad u večnu slavu podigao ovaj spomenik, u znak sećanja na njihovu golgotu.
Zatočeni Kikinđani bili su u logoru Bajsford kod Narvika, a tokom rata lokalno stanovništvo obližnjeg norveškog grada Narvika na razne načine pružalo je pomoć. Od tada datira prijateljstvo Kikinde i Narvika, koje traje i danas. Sekretar kikindskog ogranka Srpsko-norveškog društva Tibor Firedi, podsetio je da je prva Deklaracija o prijateljstvu Kikinde i Narvika potpisana 6. oktobra 1966. godine, na Dan oslobođenja Kikinde u Drugom svetskom ratu. Druga Deklaracija je potpisana 2017. goodine, a dve godine kasnije, kao nastavak dugogodišnjeg prijateljstva, odnosno zajednički izvojevane slobode, na svečanoj Sednici Skupštine grada Kikinde, ozvaničena je Deklaracija o prijateljstvu i otvoren Park prijateljstva „Narvik” u centru grada. Firedi je istakao da je to samo kruna prijateljstva dva naroda koja su se kroz istoriju približila.
M. Mr.