Kilogram rolovanog sira traži 12 sati rada
ČURUG: Rolovani sir je tradicionalna namirnica širom Vojvodine, a u kući Radišića u Čurugu prave ga već 30 godina.
To je sir parenog testa, tačnije testo se pari na velikoj temperaturi i rasteže po stolu kao pita, zatim se slaže i roluje. Posebnost ovog sira je što ga Radišići obogaćuju različitim začinima, poput uprženog susama, origana i bosiljka, ljute paprike, vlašca, a ukus sira mešaju i sa medom i sa tartufima.
Za kilogram takvog sira potrebno je otprilike 12 sati i 10 litara mleka, a od početka do kraja prati ga ručna proizvodnja, pa ga zato zovu i sir crvenih ruku. Zorica Radišić svaki dan posvećuje pravljenju ove namirnice, dok njen suprug vodi računa o farmi. Njihovi sirevi ne sadrže ni aditive ni konzervans, prave ih od svežeg mleka, a u ponudi imaju sitni sir, krišku, rolovani sir sa dodatkom začina, domaći kačkavalj, gaudu i odnedavno parmezan.
- Moja svekrva je započela sve, a ja sam nasledila recepturu. Uspešnosti naše proizvodnje svedoče, osim stanovnika naše opštine, i mnogobrojni turisti, koji se uvek iznova oduševljavaju kombinacijom ukusa – veli Zorica.
Udruživanje gazdinstava
Predsednik opštine Žabalj Čedomir Božić posetio je Radišiće u okviru podrške poljoprivrednim gazdinstvima sa te teritorije.
- Kroz projekat „Put meda i sira” pokušavamo da podignemo nivo organizovanosti svih poljoprivrednih gazdinstava, odnosno način predstavljanja njihovih proizvoda, a želimo i da podstaknemo one koji imaju nameru da se, pored svojih osnovnih delatnosti, bave još i proizvodnjom sira i meda - kazao je Božić.
Jedan od osnovnih ciljeva projekta „Put meda i sira“, koji je pokrenula Turistička organizacija jeste i udruživanje gazdinstava i na taj način, pravljenje jedinstvene ponude proizvoda iz te opštine.
Na ulasku u dom Radišića, u okviru kojeg se nalaze i farma i radionica za proizvodnju sira, stoji tabla u obliku srca, na kojoj je ispisano „Za sreću je potrebno malo sira, a za malo sira mnogo ljubavi“. Time se vodi porodica Radišić, koja kaže da im je glavna motivacija ljubav prema siru, koji svi obožavaju. Što je najvažnije, porodica stoji na čvrstim temeljima, prisutno je mnogo ljubavi i razumevanja, a to je, kako kažu, pravi recept za očuvanje duge porodične tradicije.
Radišići su odličan primer vrednog poljoprivrednog gazdinstva, jer imaju zaokružen proces proizvodnje. Bave se i ratarstvom, obrađujući oko sto hektara zemljišta. Njihov finalni proizvod je sir, a ideje za proširenje proizvodnje i prodaje ne izostaju. Tako je u planu otvaranje butika sira, a Zorica nam je govorila i o tome kako je imala ideju da na gradskim manifestacijama toči mleko, kako bi ljudi u gradu osetili pun ukus domaćeg mleka.
- Imamo mnogo ideja, koje polako počinjemo da realizujemo, a širimo i kapacitete naše farme i mlekare. Sada je trenutno u izgradnji prostor za dozrevanje sira, pošto smo pre dve godine počeli da proizvodimo i gaudu, kojoj je potreban poseban prostor. Pored toga, u planu nam je da napravimo lep prostor u okviru gazdinstva, gde će svi turisti koji dođu da nas obiđu, na kraju moći da sednu i degustiraju našu ponudu - priča Zorica, puna entuzijazma, nadajući se da će njihov svakodnevni trud uroditi sve većim plodom.
Marija Rašić