Kikinđani sve više brinu šta jedu
KIKINDA: Za učenike Ekonomsko-trgovinske škole u Kikindi, buduće konobara i kuvare, organizovano je predavanje „Pravilna ishrana-dostupna i pristupačna svima, za svet bez gladi“, povodom obeležavanja Svetskog dana hrane 16. oktobra.
O principima zdrave ishrane, đacima je pričala dr Sanja Brusin Beloš iz Zavoda za javno zdravlje Kikinda, napominjući da živimo u svetu gde je hrana sasvim drugačija u odnosu na pre 50 godina.
- Industrijske namirnice nezamislivo je praviti bez raznih vrsta aditiva, a poznato je da nijedan aditiv nije dobar za zdravlje. Hrana je nešto na šta možemo da utičemo, na vrste namirnica, frekvenciju obroka, količinu hrane koju unosimo i time možemo da doprinesemo dugoročnom očuvanju zdravlja - objasnila je dr Sanja Brusin Beloš. Predavanje je organizovano u saradnji Ekonomsko-trgovinske škole i Sekretarijatom za zaštitu životne sredine, poljoprivrede i ruralnog razvoja Gradske uprave Kikinde. Sekretarka Miroslava Krnić rekla je da su, u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje Kikinda, tokom ove i prethodne godine, uradili kotrolu užina u vrtićima i školama, što predstavlja obavezu lokalnih samouprava na osnovu Zakona o bezbednosti namirnica i Zakona o javnom zdravlju:
- Uradili smo kontrolu školskih obroka kako bi ishrana bila kvalitetnija i količinski prilagođena odgovarajućem uzrastu. Formiranje zdravih navika u ishrani je vrlo važno, od najmlađeg uzrasta. Radimo na kontroli dermatoloških i mikrobioloških analiza ne samo sastava nego i kvaliteta namirnica - kaže Miroslava Krnić.
Profesor kuvarstva Milan Maletić napominje da đaci Ekonomsko-trgovinske škole pored redovnih aktivnosti, bave se i temom zdrave ishrane, kroz prilagođavanje nastavnog programa i kroz razne projekte.
M. Mr.