Kikinđani osvetlali obraz tokom dvomesečnog trajanja korone
KIKINDA: Uspešno smo uspeli da se izborimo sa svim izazovima koje je tokom prethodna dva meseca nametnula pandemija virusa korona - ocena je komandanta Štaba za vanredne situacije Kikinde i gradonačelnika Pavla Markova, nakon poslednjeg sastanka Štaba za vanredne situacije.
Zahvaljujući dobroj i pravovremenoj organizaciji i merama koje su na nivou države najpre uvedene u Kikindi, sve nadležne službe hrabro su se nosile za epidemijom Kovid- 19, konstatovano je na sastanku Štaba.
Svim službama u Kikindi koordinirao je gradski Štab za vanredne situacije.
- Tokom kriznog perioda potrošili smo za dezinfekciju grada i okolnih sela oko milion litara dezinfekcionih sredstava. Podelili smo skoro 9.000 paketa koje je država namenila penzionerima sa najnižim primanjima. Naši volonteri obavili su 4.000 intervencija na terenu, koje su podrazumevale isporuku životnih namirnica, lekova i ostalih potrepština starim licima. Samo kroz ove brojke može da se zaključi šta je urađeno tokom vanrednog stanja i epidemije virusa korona - rekao je Markov.
On je pohvalio medicinske radnike i pripadnike svih javnih službi, pre svih Zavod za javno zdravlje.
- Komunikacija sa stručnjacima ove ustanove bila je kontinuirana, profesionalna, ali i što je posebno značajno, ljudska. Izuzetan posao uradili su zdravstveni radnici Opšte bolnice i Doma zdravlja, Policijska uprava Kikinda i Sekretarijata za zaštitu životne sredine, ali i za inspekcijske poslove i društvene delatnosti. Doprinos naših poljoprivrednika u dezinfekciji takođe je bio od nemerljivog značaja - naveo je Markov.
Gradonačelnik je dodao da je svakodnevno sugrađanima na raspolaganju bilo pedesetak volontera, ali je broj onih koji su se prijavili bio četiri puta veći. On je najavio da će uskoro javno zahvaliti svima koji su doprineli da Kikinda što bezbolnije prebrodi zdravstvenu krizu.
Uz poštovanje mera zaštite od infekcije koronavirusom, u Kikindi koja je bila prvo veće žarište od početka epidemije, rade javne službe, obrazovne ustanove, kulturne i druge i institucije. Šalteri Policijske uprave Kikinda ponovo su dostupni građanima, radi pribavljanja ličnih i drugih dokumenata, kao i obavljanja drugih poslova, pri čemu se neke mogu obavljati i elektronskim putem, bez dolaska na šaltere.
Posle dvomesečne pauze od ponedeljka je počela sa radom Predškolska ustanova „Dragoljub Udicki“ tako što su za mališane otvorena tri vrtića. Od gradskih decu prihvataju vrtići „Plavi čuperak“ i „Miki“ u Mikronaselju, dok od seoskih otvoren je samo vrtić „Neven“ u Mokrinu.
Prema rečima direktorke PU „Dragoljub Udicki“ Svetlane Milić, iako se raspolagalo sa podacima da će se primiti 176 dece, rad je obnovljen da ukupno 90 mališana, uz rigorozno primenjivanje svih propisanih higijenskih i zdravstvenih mera.
Roditelji prilikom dovođenja dece ne ulaze u vrtiće, nego samo do glavnih vrata, deca prolaze kroz dezobarijeru i od strane medicinske sestre obavlja se trijaža, pre svega merenjem temperature, dezinfikuju se ruke dece i njihovi rančevi. Pojačana je dezinfekcija objekata koja se obavlja na svakih sat vremena.
Za produženi boravak dece nižih razreda u osnovnim školama nije bilo veće zainteresovanosti i koristi ga samo sedmoro đaka. Boravak je organizovan u školama „Đura Jakšić“, „Jovan Popović“ i „Vuk Karayić“ u Kikindi i „Slavko Rodić“ u Banatskom Velikom Selu.
Putuje samo ko mora
U autobusima kikindskog JP „Autoprevoz“ od ponovnog uvođenja međumesnih polazaka za Novi Sad, Beograd i Suboticu, broj putnika je skroman, ispod svakog proseka, dok je nešto više putnika na prigradskim linijama do okolnih sela. Linije ka selima su svedene na nešto manje od polovine polazaka.
U „Autoprevozu“ procenjuju da za sada nema potrebe za većim brojem polazaka ka Beogradu, Novom Sadu i Subotici, jer putuju samo oni koji baš moraju, pa se dešava da se u autobusima vozi samo po nekoliko putnika.
Posle ukidanja vanrednog stanja proradile su i ustanove kulture. U zgradi Kurije od utorka je za posetioce otvoren Narodni muzej od 10 do 18 sati, ali svi posetioci su u obavezi da nose maske i rukavice i prilikom dolaska prođu kroz dezobarijeru. U galeriji istovremeno ne može da bude više od pet posetilaca, a u prostoru stalne muzejske postavke najviše 20. Ponovo je dostupno od 10 do 16 sati i zdanje Suvače jedinog sačuvanog mlina na konjski pogon u Srbiji, gde takođe važe ista pravila kao i za ostale ustanove kulture, a u isto vreme mogu ući najviše dva posetioca.
Narodna biblioteka „Jovan Popović“ od početka ove nedelje radi od 8 do 20 sati, a rad je prilagođen aktuelnoj situaciji. Obavezono je nošenje maski i rukavica i poštovanja fizičke distance. Info pultovi se i dalje nalaze na ulazima zgrade, gde čitaoci ostavljaju knjige i uzimaju nove. Biblioteka je do 30. juna produžila rok za slanje radova na raspisani konkurs za književnu nagradu „Đura Đukanov“, kao i za konkurs za trejler za knjigu.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović