Kasne plate i penzije zaposlenima i korisnicima Doma u Čurugu
ČURUG: Naš list dobio je informacije od čitalaca da kasne plate zaposlenih, kao i penzije, odnosno takozvani džeparac za korisnike u čuruškom Domu za duševno obolela lica.
To je uznemirilo korisnike koji su navikli na taj svoj prihod, a time i članove njihovih porodica. Direktor ustanove Miroslav Kresić potvrdio nam je da je došlo do zastoja u isplatama, ali i da će u narednih nekoliko dana zakasneli prihodi stići.
Saglasno Zakonu o budžetu za 2019. godinu, od 1. januara u Sistem za izvršenje budžeta Republike Srbije, uvedeni su indirektni korisnici budžetskih sredstava Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Edukacije o funkcionisanju novog sistema održane su pred kraj godine. Kako saznajemo, usled prelaska na novi Sistem za izvršenje budžeta, desile su se tehničke poteškoće, zbog kojih kasne prihodi socijalnim ustanovama, kojih u Srbiji ima oko 200.
Direktor Miroslav Kresić, koji je na tu funkciju stupio u oktobru prošle godine, dolazeći iz Gerontološkog centra Novi Sad, kaže da je nastao mali problem tehničke prirode i pretpostavlja da je razlog tome kratko trajanje edukacije o tehničkom delu, kao i nedovoljan broj izvršilaca koji bi svim socijalnim ustanovama u Srbiji ođednom prosledili novac.
- Finansijski gledano, prihodi nisu ugroženi, jer ministarstvo ima sredstva koja su obezbeđena, a taj mali raskorak desio se isključivo zbog prelaza na novi sistem poslovanja - naglašava Kresić i dodaje da će, prema nezvaničnim informacijama, svi prihodi biti uplaćeni najkasnije za nekoliko dana, a daljeg kašnjenja neće biti.
Dom za duševno obolele u Čurugu finansira se iz dva izvora – Ministarstvo zdravlja plaća zdravstvene radnike, dok ostali prihodi dolaze iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Direktor kaže da ima misiju da popravi sve ono što do sada nije dobro funkcionisalo, a prioritet mu je da uspostavi sistem, koji počiva na zdravim temeljima, odnosno da se jasno utvrdi ko šta radi i da postoje instrumenti kontrole, kako bi rad urodio plodom i dao rezultate.
- Problema ima, jer imam utisak da je ono što je trebalo da bude prioritet bilo nekako u zapećku, što je dovelo do toga da korisnici borave u ne baš najboljim uslovima - podvlači Kresić i dodaje da veliki broj korisnika boravi u malom prostoru, a oko 50 njih je na listi čekanja za smeštaj.
Korisnici Doma često idu na izlete, u pozorište i imaju različite hobije, priča radna terapeutkinja Radmila Vranješ, koja je zaposlena u toj ustanovi već 38 godina. Ona, osim vezova, slika, crteža i ostalih radova korisnika, brižljivo čuva i albume pune fotografija sa druženja i takmičenja.
- Talentovani su i ne odustaju. Toliko ima lepih radova, pravih umetničkih, a i oni koji su manje talentovani, dolaze svakog dana i trude se da korisno provode svoje vreme - kaže Radmila Vranješ, koja s oduševljenjem priča o svom poslu.
Dom je dobio i donaciju za koš i male golove, tako da će od proleća korisnici imati dodatnu zabavu u svom dvorištu.
Uprava Doma ima mnogobrojne ideje za napredak u funkcionisanju i proširenje kapaciteta, ali po njihovim rečima, najpre moraju poboljšati uslove boravka korisnika, kao i uslove rada zaposlenih. Kažu da Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, kao i lokalna samouprava imaju razumevanja za njihove potrebe, pa tako uvek mogu da računaju na njihovu pomoć. Kresić ima ideju da pomogne korisnicima da imaju svoje lične prihode tako što će, kad se stvore uslovi za to, pokrenuti malu proizvodnju u okviru Doma.
- Želim da ih stimulišem, da započnemo neku našu proizvodnju ambalaže ili nečeg sličnog. Definitivno imamo jaku volju da sve poboljšamo. Uporan sam i neću odustati od toga da zajedničkim snagama dođemo do rezultata, jer svi ljudi ovde zaslužuju mnogo bolje životne uslove - siguran je Kresić.
Poručili su da je pred njima ozbiljan period velikog posla, sa mnogo projekata koji ih očekuju, od kojih su započeli konkurisanje za uštedu električne energije za rasvetu, kao i rekonstrukciju kotlarnice.
M. Rašić
Foto: B. Rašić
Svakodnevna motivacija ne izostaje
Čuruški Dom za duševno obolele ima oko 200 korisnika, uključujući i kuće za stanovanje uz podršku. Po rečima direktora i zaposlenih, socijalna i zdravstvena služba dobro funkcionišu, kuhinja takođe, a posao zdravstveno-tehničkog osoblja, negovateljica i spremačica izuzetno je težak, prvenstveno zato što je gotovo nemoguće duševno obolelima promeniti životne navike i ustaljen način ponašanja. Ipak, primetna je snažna volja i motivacija zaposlenih, a korisnici su nas dočekali na kapiji, s osmehom na licu.
Najpre smo na klupi zatekli sredovečni zaljubljeni par, a potom i one mlađe, koji su iskoristili sunčan dan za fiskulturu u dvorištu. Neki od njih imaju stalnu ili privremenu dozvolu za izlazak, prema proceni stručnog tima.