Kako slave u selu Lokve
LOKVE: Žitelji sela Lokve, u alibunarskoj opštini, od davnina neguju kult zemlje. Njihovi stari, prilikom dolaska u ove krajeve zatekli su baruštine i glibavo zemljište.
Mukotrpnim radom isušili su bare (lokve) i dobili kvalitetne njive pogodne za uzgoj kukuruza, pšenice, kasnije soje... Svakog leta, u vreme predaha između između poljskih radova imaju svoju seosku slavu koju zovu Kramu, a koja pada u prvoj nedelji posle Velike Gospojine, po Gregorijanskom kalendaru. Za tu priliku spremaju najbolju hranu, da bi dočekali rodbinu, prijatelje i goste iz okoline.
„Slava je vezana za postavljanje zvonika na mesnoj crkvi Svetih Arhangela i Mihaila pre 1918. godine, potom su zvono izlili za topovsku đulad. Vredni meštani izlili su novo zvono koje ih sada svojom zvukom podseća na nedeljne i praznične dane. Mesna crkva ima svoju slavu u novembru i nije vezana za seosku slavu Kramu“, priča o poreklu ovog slavlja predsednik Saveta MZ Georgice Sfera, i dodaje da je ovo četvrta godina po redu, kako organizovano slave Kramu.
Roštilj stigao iz Amerike
Gulaš od junetine se kuvao u 23 kotlića, a organizatori su svima obezbedili meso i začine. Aurel Stanču, glavni organizator kaže da je bilo ekipa iz okoline, ali i dve iz Moravice u Rumuniji. Za goste i zvanice gulaš su pripremili iskusni kuvari Lovačkog udruženja Vasa Lotrean u Mohan Todor. Uz gulaš svaka ekipa je imala specijalitete sa roštilja, a Vasa Todoran je doneo roštilj iz Amerike na kojem ima sve za podešavanje temperature, vlage, ventilacije, tu je svako mogao da proba ćevape, pljeskavice... Najpopularnija je bila učiteljica Elena Trifu iz Moravice. Reče da joj se ovde sviđa, ljudi su dobri i stekla je prijatelje koji dođu kod nje na seosku slavu u Moravici. Žiri se namučio, birao u dva kruga, i na kraju prvo mesto i plaketu osvojila je ekipa „Moravica 1“, dugo je osvojila „Generacija 90“ a treće ekipa „Lupu“.
„Nešto je Opština pomogla, ali uglavnom je to o trošku meštana, ali i brojnih žitelja iz Amerike, Švajcarske i drugih zemalja koji su raseljeni, ali ovde dođu u vreme slave.”
Za celu ovu sedmicu pripremljen je bogat kulturni, sportski i zabavni program u debeloj hladovini parka kraj crkve, a najmasovnija bila je „Gulašijada” i tradicionalna rumunska igranka - žok u centru sela na kojoj devojke biraju mladića, a pod budnim okom roditelja. Tako je nekad bilo, sada su tu i nastupi rok bendova i veselje potraje do jutra.
Tekst i foto: R. Jovanović