Izložbe u etno-kući i bez masovne zabave
PADINA: Zbog epidemije Udruženje žena iz Padine, nije moglo da organizuje tradiconalnu manifestaciju „Njeno veličanstvo bundeva - hrana i lek!“, ali agilne i vredne žene iz ovog mesta kovačičke opštine nisu sedele skrštenih ruku.
Angažovanja je bilo na drugim poljima, između ostalog i u humanitarne svrhe.
- Naša manifestacija posvećena bundevi ima edukativni, gastronomski, kulturni-umetnički i zabavni karakter i ove jeseni trebalo je 8. novembra da se održi 12.put, međutim, zbog nepovoljne epidemiološke situacije nismo mogli da kao i do sada pozovemo u goste oko 20 udruženja iz naše zemlje. Sredstva za naš projekat dobili smo iz buyeta lokalne samouprave Kovačice i dogovorili se da manifestaciju upriličimo u drugačijoj formi, bez zabavnog dela i druženja - priča predsednica udruženja žena Padine Helena Hanjik.
Organizovana je izložba kao jedan od propratnih sadržaja manifestacije na kojoj su prikazani suveniri od bundeve, radovi karving majstora, umetničke slike sa motivima bundeve. Postavka je upriličena u Etno domu. Nije bilo moguće masovnije okupljanje za edukativni deo o pakovanju i zaštiti bundeve, koji je pripremila dr Violeta Stefanović Micković iz pančevačkog Instituta „Tamiš“, ali nam je ona ustupila pripremljenu prezentaciju i dogovoreno je da kada to bude moguće održi članica Udruženja žena Padine koja je završila poljoprivredni fakultet.
- Jedan deo sredstava u projektu za našu manifestaciju dobijamo za pripremanje poslastica od bundeva za goste manifestacije, ali pošto goste nismo mogli da pozivamo, rešile smo da ipak pravimo kolače, ne samo od bundeve nego i druge koje mogu duže da stoje. Svaka od nas je pravila po dve-tri vrste raznih kolača u humanitarne svrhe. U dogovoru sa Centrom za socijalni rad opštine Kovačica kolače smo raspodelile u osam socijalno ugroženih porodica u svim naseljima kovačičke opštine, kao i Dnevnom boravku za osobe sa invaliditetom. Svi su ustvari dobili po dva paketa, jedan sa kolačima i drugi sa namirnicama. Tamo gde su porodice sa više dece paketi su bili veći, a u raspodeli smo imali logističku podršku socijalne radnice i vozača Centra za socijalni rad - saznajemo od Helene Hanjik.
Vredne žene iz Padine su dale svoj doprinos na suzbijanju epidemije izazvane koronavirusom, jer su do sada sašile oko 1.000 zaštitnih maski. Iz donacije Slovačke Republike koju je dobila Matica slovačka u Srbiji za kupovinu 16 šivaćih mašina i tube belog platna za mesne organizacije Matice slovačke. Tako je šivaću mašinu i platno dobila i Mesna organizacija Matice slovačke u Padini, što je ustupljeno Udruženju žena Padina, čije su članice vične šivenju. U prvom talasu sašiveno je preko 600 maski i podeljeno žiteljima Padine, od kojih 280 ženama koje svakodnevno odlaze da spremaju stanove i kuće u Beogradu, a ostalo je raspodeljeno po ovdašnjim ustanovama, firmama i siromašnim sugrađanima. Za početak školske godine od svojih sredstava žene su kupile platno i za učenike sašile još 400 maski.
Udruženje žena Padine se uvek uključuje u manifestaciju „Dani Padine“, a sredstva namenjena za seosku svetkovinu su utrošena za izložbu upriličenu uoči crkvene slave u Padini. Iako se baš to ne prektikuje, žene Padine su ođednom pripremile tri postavke sa različitom tematikom.
- Pošto i u muzejima pod istim krovom se nalazi više postavki, tako smo i mi u u našem Etno domu u tri prostorije raspodelile prikupljene eksponate. U kuhinji se našla kolekcija grnčarskih starinskih ćupova za mleko i onih koje su u ranijem periodu naše žene oslikavale, a u prednjoj i stražnjoj sobi su bile umetničke slike sa motivom bundeve i oslikane tikve iz zbirke Opštinske organizacije invalida rada koja svake godine ima umetničku koloniju, kao i ikebane i ukrasi od bundeve. Treća postavka su bili suveniri od ljuštike nastali na radionici koju je organizovala Asocijacija slovačkih žena, tako da su se sve tri postavke lepo složile u Etno domu - objašnjava Helena Hanjik.
M. Mitrović