Izložba „Ana Frank – istorija za sadašnjost“ u Bečeju
BEČEJ: Zahvaljujući saradnji Kuće Ane Frank iz Amsterdama i beogradske Edukativne debatne mreže „Otvorena komunikacija” s bečejskom Ekonomsko-trgovinskom školom, u Gradskom muzeju je postavljena izložba „Ana Frank – istorija za sadašnjost“.
Reč je o regionalnom projektu „Historija, istorija, povjest – lekcije za sadašnjost“, koji je predstavljen na preko trista lokacija u svetu. U Srbiji je izložba prvo postavljena u Beogradu, aprila prošle godine, zatim u Kovačici, Šapcu, Valjevu, Vrbasu i Pivnicama.
„Nije bilo više gostovanja jer nema smisla izložbu postavljati u vreme školskih raspusta, kada učenici ne mogu da je posete. A ona je namenjena, između ostalih, mladima, pogotovo što je posetiocima približavaju obučeni vršnjački vodiči, u ovom slučaju učenici Ekonomsko-trgovinske škole. Drugi razlog je što je izložba u nekim sredinama, zbog velike zainteresovanosti, probila termine i trajala je duže nego što je planirano“, pojasnila nam je u ime „Otvorene komunikacije” koordinator projekta u Srbiji Ana Kostadinović.
Predviđeno je da u Bečeju izložba ostaje do 11. oktobra. Prilikom svečanog otvaranja u ime tima vršnjačkih vodiča kroz izložbu, obratili su se Milan Arsić i Jovana Tarailo, a čitav projekat približili, upravo, Ana Kostadinović i kustos istoričar Gradskog muzeja Bečeja Nemanja Karapanyić, koji se zahvalio profesorkama Mirjani Krnić Rakočević i Mariji Maši Hajdić, koje su koordinatorke projekta na lokalnom novou.
Izložba je predstavljena kroz 32 panoa na kojima donosi priču o sudbini Ane Frank, jevrejske devojčice koja je život izgubila u logoru tokom Drugog svetskog rata. Na izložbi se vide retke fotografije zabeležene tokom Aninog života i isečci iz njenog dnevnika koji je pisala tokom dve godine skrivanja u Amsterdamu. Originalnoj postavci pridruženo je i sedam panoa iz lokalne istorije Jevreja, kreiranih u okviru projekta po originalnoj metodologiji koju je patentirala Kuća Ane Frank, a domaćin izložbe, Gradski muzej Bečej je iz svog depoa izložio ostatke 1962. godine srušene bečejske Sinagoge. Vodiči su obučeni da izložbu prezentuju na srpskom i mađarskom jeziku.
„Mladi će se kroz ovaj deo izložbe upoznati s događajima i ličnostima o kojima ne mogu saznati iz školskih uybenika. Vodiči su kroz vršnjačku edukaciju imali priliku da vide da istorija nije „crno-bela“. Jer, objašnjavamo kompleksnost uloge svih, onih koji su bili na strani žrtava, onih koji su bili na strani okupatora i onih koji su bili pasivni posmatrači, čime mlade podstičemo na samostalno mišljenje o svemu tome, kako bi došli do svoje kritičke analize, ali i empatije prema onome što govorimo“, dodala nam je Ana Kostadinović.
Svečano otvaranje izložbe „Ana Frank-istorija za sadašnjost“ u Bečeju oplemenili su sopran Nataša Katić Radosavljević izvođenjem jevrejskih pesama u pratnji profesora klavira Jožefa Ritera, ali i učenici poslastičarske struke Ekonomsko-trgovinske škole s specijalitetima aškenske kuhinje.
V. Jankov