Iskoristili subvencije, započeli biznis
ZRENJANIN, KUMANE: Puno je primera dobre prakse među preduzetnicima iz srednjeg Banata koji su, koristeći programe za samozapošljavanje preko Nacionalne službe za zapošljavanje, započeli sopstveni biznis.
Ana Rudnički je prošle godine u Zrenjaninu registrovala Školu stranih jezika „Libertas centar“. Subvenciju u iznosu od 250.000 dinara iskoristila je za opremanje dve učionice u zakupljenom prostoru, koje su prilagođene i za grupni i za individualni rad. Ana je po struci profesorka engleskog i španskog jezika i prvo je radila kao nastavnica u školi, a zatim i u privatnoj školi stranih jezika. Zatim je odlučila da započne sopstveni biznis.
-Postoji konkurencija u Zrenjaninu, ali smatram da ima dovoljno prostora za rad, jer vlada veliko interesovanje za ovu vrstu intelektualnih usluga. Mi organizujemo nastavu za sve ciljne grupe, i za decu i za odrasle. U ponudi su i poslovni i specijalizovani kursevi stranog jezika. Škola nudi mogućnost učenja engleskog, španskog, nemačkog, mađarskog, a po potrebi i francuskog jezika – objašnjava Rudnički.
Ana je izuzetno posvećena svom biznisu, odnosno polaznicima, i nastoji da kvalitet nastave i kompetentnost predavača budu odlike ove škole.
-Učenje stranog jezika potrebno je gotovo svima. Nekome u poslovne svrhe, nekome za konverzaciju, i tako dalje. Učenjem stranog jezika razmišljamo na drugačiji način, postajemo svestraniji i bogatiji - zaključuje Ana Rudnički.
Za sopstveni biznis prošle godine odlučio se i Aleksandar Pantić, vlasnik firme „Elektro – Pantić“ iz Kumana, u opštini Novi Bečej. Firma je registrovana u junu kao servis bele tehnike. Pantić je, takođe, dobio subvenciju od 250.000 dinara, a sredstva je iskoristio za kupovinu kombija, mašina i alata neophodnih za rad, kao i za reklamu firme. „Elektro – Pantić“ je registrovan na kućnoj adresi, mada nema klasičnu radionicu, već najveći deo posla obavlja na terenu.
-U Kumanu, kao i u najbližem selu Melenci, ne postoji druga registrovana serviserska radnja, tako da mi konkurencija nije prepreka za rad. Radio sam i na području Zrenjanina, Bašaida, Novog Bečeja, jer su potrebe tržišta za elektrotehničkim uslugama velike – navodi Aleksandar Pantić, koji je po struci tehničar mehatronike.
Kako ističe, imao je sreću da uči zanat od starijih i iskusnijih seoskih majstora – električara. Veoma važnim smatra i to što je pet meseci proveo u Minhenu radeći poslove u struci.
-Gledao sam da što više naučim, da unapredim stručna znanja i da usvojim što više onoga što predstavlja poslovni i profesionalni pristup u radu – kaže Pantić.
On preporučuje privatni biznis svima koji razmišljaju o toj opciji, naročito mladima.
- Posla u Srbiji ima za svakoga i u svakoj oblasti. Cenim i poštujem zanate, i smatram da za molere, gipsare, vodoinstalatere, električare, keramičare, posla ima uvek. Meni su, kao početniku, mnogo značila sredstva Nacionalne službe za zapošljavanje i sada objašnjavam onima koji vagaju da li da se upuste u privatni biznis, kako da konkurišu za subvenciju za samozapošljavanje. To nije komplikovano, a pruža vetar u leđa početnicima – naglašava Aleksandar Pantić. Ž. Balaban