Irig računa na turizam, vinare i ugostitelje
IRIG: Predsednik Opštine Irig Stevan Kazimirović kaže za „Dnevnik“ da dosta radnika u Irigu planira da radi u fabrici koja se otvara u Rumi, koja je na samo 12 kilometara udaljena od ovog mesta, ali da sve više mladih dobija posao i u svojoj opštini.
„Otvorena je i fabrika u Inđiji i do sada je 150 žena iz Iriga našlo tamo zaposlenje“, kaže predsednik ove sremske opštine i dodaje da u Rumi radi oko 200 Irižana.
Prema njegovim rečima, razvitak turizma i otvaranje novih smeštajnih kapaciteta koji su neophodni ovoj opštini, stvoriće i nove prilike za zaradu. Praktično, već sada, svaka druga kuća izdaje smeštajne kapacitete.
„Dosta novca iz budžeta se izdvaja za osposobljavanje i edukaciju mladih, što podrazumeva i prevoz dece“, kaže Kazimirović i dodaje da njihova srednja stručna škola „Borislav Mihajlović Mihiz“ ima smerove koji su potrebni stanovništvu, tačnije razvoju turizma.
On pojašnjava da škola ima smer vinogradar-vinar, i taj smer u celoj Srbiji ima još samo Bačka Topola. Razred pohađa od 12 do 15 đaka, zavisno od generacije.
„Po tom smeru vi vidite da smo se mi opredelili za razvoj vinogradarstva, pogotovo razvoj malih vinarija kojih je u našoj opštini sve više“, kaže Kazimirović i napominje da će vinogradi sada krasiti obronke Fruške gore kao nekada, jer je sve više poljoprivrednika videlo priliku u ovom poslu.
Još jedan popularan smer u ovoj školi je kulinarski tehničar u trajanju od četiri godine.
„Taj smer ima samo Novi Sad osim nas u celoj Vojvodini i broji više od 30 đaka, a da imamo saglasnost mogla bi se upisati dva odeljenja“, kaže Kazimirović i dodaje je ovaj smer neophodan za razvitak turizma, jer ima sve više ugostiteljskih objekata.
On dodaje da je prva generacija završila školu pre dve godine u junu, da bi već u avgustu svi imali zaposlenje. To je bila najbolja preporuka narednim generacijama da upišu školu, nakon čijeg završetka će im odmah biti omogućen posao.
Sva deca koja pohađaju praksu, od Vrdničke kule do Lugarnice, kod Kovačevića i drugih poznatih hotelijera i ugostitelja, već tokom nje, sa vlasnicima restorana ugovaraju posao koji dobijaju po završetku školovanja.
Kazimirović dodaje da mu je direktorom škole potvrdio da deca nakon tri meseca dobijaju veće plate od svojih profesora, što im je dodatna motivacija za upis smera kulinarskog tehničara, najtraženijeg zanimanja trenutno.
„Mi smo imali još jedan smer turistički tehničar što samo govori da je cela škola usmerena na razvoj turizma, što i jeste naš najveći adut, a ne izgradnja fabrika, pravac razvoja opštine kojem se naginjalo u prethodnom periodu“, kaže Kazimirović i napominje da je Irig sada na pravom putu da iskoristi sve potencijale koje ima.
Smer turistički tehničar iznedrio je četiri generacije i dogovor je da se sada dve godine napravi pauza, kako bi se stvorili opet uslovi da deca nakon završene škole imaju mogućnost zaposlenja.
„Zanimljivo je da veliki broj učenika sa strane dolazi u našu školu, a Opština Irig plaća prevoz za prvu godinu. Dakle, šaljemo autobus za Novi Sad i vraćamo ih posle nastave nazad“, napominje Kazimirović, što govori o tome koliko je njihova škola tražena.
I dalje, kao i usvim malim sredinama i u Irigu mladi odlaze, ali najviše za Novi Sad koji je samo 20 minuta udaljen kolima.
„Ipak, razvojem turizma vidimo trend vraćanja mladih na selo. Vrdnik ima 3.500 stanovnika koji se sve više vraćaju, adaptiraju kuće, izdaju smeštaj i žive u svom“, kaže Kazimirović i dodaje da je počela ekspanzija turizma, ali da ni to ne može da se desi tokom noći i mora se ulagati konstantno, počev od infrastrukture, pa i ostalih segmenata, ali onda će se sigurno kroz nekoliko godina videti rezultati.
M. Stakić
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Irig. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)