Iđoš četvrt veka domaćin Sabora frulaša Vojvodine
IĐOŠ: Sabor frulaša Vojvodine „Škripi đeram“ priređen je 25. put u Iđošu kod Kikinde, u organizaciji Kulturno umetničkog društva „Milivoj Omorac” i uz podršku samouprave grada Kikinde i Mesne zajednice Iđoš.
U izvornom i estradnom sviranju na drevnom narodnom instrumentu, nadmetalo se dvadesetak umetnika i umetnica iz iz Novog Sada, Subotice, Beograda, Valjeva, Zrenjanina, Starčeva, Botoša, Kikinde Iđoša i drugih mesta.
U izvornom sviranju pobednik je Aleksa Miletić iz Starčeva, a u estradnom nastupu Milan Vilotić iz Beograda. Za najboljeg mladog frulaša proglašen je Uroš Amidžić iz Novog Sada.
Predsednik Organizacionog odbora Rajko Nikolić, podsetio je da prvi Sabor frulaša „Škripi đeram” u Iđošu održan 1995. godine, sa željom da se od zaborava sačuva tradicionalno stvaralaštvo sa prostora Vojvodine.
- Jubilarni Sabor frulaša „Škripi đeram”, zbog korone, lane nismo bili u mogučnosti da organizujemo, pa smo ga sada održali na veliku radost učesnika, žirija i publike - rekao je Nikolić.
Učesnike i domaćine tradicionalne manifestacije pozdravili su Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde i njegovi saradnici.
- Bilo je pravo zadovoljstvo da čujemo i vidimo ove virtuoze na fruli, a po troje najboljih u obe konkurencije, oprobaće se uskoro na republičkom takmičenju u Prislonici kod Čačka. Ogromnu zahvalnost dugujemo organizatorima Sabora frulaša „Škripi đeram”, koji punih 25 godina istrajavaju u ovoj lepoj muzičkoj priči. Grad Kikinda i MZ Iđoš uvek će uvek imati razumevanja i podržavati ovu manifestaciju - naglasio je Nikola Lukač.
Publika je aplauzima nagradila sve učesnike, a naročito Katarinu Mazić (15) iz Bukovca kod Novog Sada i njenu godinu dana stariju sugrađanku Milicu Dmitrović. Katarina napominje da joj je ljubav prema fruli usadila učiteljica još u trećem razredu osnovne škole, a dodatnu motivaciju i stručnu pomoć kasnije dao jedan profesor iz Bukovca.
- Moj muzički izbor uglavnom nailazi na pozitivne komentare od vršnjaka i starijih. U našoj sredini neobično je videti devojku da svira frulu, ali meni je to bio pravi izbor. Ovde na Saboru u Iđošu tri puta sam pobeđivala, a na republičkom takmičenju u Prislonici stizala sam do petog mesta - kaže Katarina Mazić, a Milica Dmitrović dodaje da ju je od četvrtog razreda privukao poseban zvuk frule, te da im podrška publike i starijih kolega prilikom nastupa na manifestacijama puno znači.
Pastirski i plemenit instrument
Zadovoljstvo nastupom frulaša i radom žirija, nije skrivao profesor etnomuzikologije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu dr Nice Fracile, koji je bio u ulozi predsednika žirija, pogotovo što su u žiriju bili njegovi nekadašnji studenti, a na sceni vrsni frulaši.
- Frula, pastirski i plemeniti instrument ponovo nas je okupio u Iđošu. Ovaj instrument je zastupljen na svim kontinentima, ima dušu i kao što se videlo na ovom saboru, mladi ga i dalje prihvataju. Izuzetan je doprinos manifestacije u Iđošu da se vojvođanska frula čuje i na republičkom takmičenju u Prislonici - konstatuje profesor dr Nice Fracile.
Već se ustalio nastup na sceni Doma kulture u Iđošu najstarijeg frulaša prosvetnog radnika u penziji Miroslava Vesovića (83) iz Leštana kod Beograda, koji je do sada ovde nastupao deset puta i četiri puta pobeđivao. Poznat je i po tome što je do sada napravio više od 4.500 frula.
- Prvu frulu sam napravio sa jedanaest godina, učeći od oca frulaša i klarinetiste, a pre pola veka počeo sam aktivno da izrađujem frule. Najčešće ih pravim od drveta šljive, jer su od tog drveta najzvučnije i daju najlepše tonove. Koristim još bagrem i šimšir. Jako dobre frule su od ebana, ali tog drveta nema kod nas, raste u Keniji - ispričao je Vesović.
M. Mitrović