Gradska toplana Zrenjanin o predstojećoj zimskoj sezoni
ZRENJANIN: Letnji period JKP „Gradska toplana“ iz Zrenjanina koristi i ove godine za pripreme za narednu grejnu sezonu. S tim u vezi, iz preduzeća su najavili radove koji će započeti ove nedelje.
- Od 2011. godine smo započeli sa kontinuiranim ulaganjem u vrelovodnu mrežu, pa će se ove godine izvoditi radovi u naselju Ruža Šulman. U tom delu grada radovi će početi tokom ove nedelje, a ukupna dužina mreže je 638 metara. Izvodiće se na tri lokacije, od vrtića „Sunčica“ do stambenih zgrada broj 14 i 46, potom od stambenog objekta broj 5 do Osnovne škole „2. oktobar“, kao i ispred spomenika Ruži Šulman do kolektivnih stambenih objekata broj 43 i 44 u ovom naselju - kažu u JKP „Gradska toplana”.
Servisiranje pogona i toplotnih podstanica, ali i ulaganja u samu mrežu omogućeni su sredstvima koja preduzeće svojim korisnicima naplaćuje kroz fiksni deo troška. Reč je o iznosu koji korisnici plaćaju tokom cele godine, a koji „Gradskoj toplani” omogućava redovno investiranje u sam sistem daljinskog grejanja. Kako smo tokom proteklih meseci svedoci ozbiljnih geopolitičkih nestabilnosti, koje su pre svega uticale na cene energenata, u JKP „Gradska toplana” smatraju da su u obavezi da sugrađane obaveste i o situaciji u kojoj se preduzeće nalazi.
„Toplana se najpre početkom godine suočila sa naglim povećanjem cene električne energije, koja je skočila 2,5 puta za privredu. Ovakav skok cene struje predstavlja ozbiljan problem u finansijskom smislu za samo poslovanje toplane. Naravno, problem je uslovljen i time da se cene već duži niz godina nisu menjale, nego su i smanjivane. Podsećamo sugrađane da cene fiksnog dela nisu menjane još od 2015. godine, dok je cena varijabilnog dela, odnosno cena toplotne energije, smanjivana u dva navrata od decembra 2014. godine”, saopšteno je iz preduzeća.
Podseća se da je prvo smanjenje bilo u oktobru 2015. gde je sa 6,17 cena otišla na 5,43 dinara po isporučenom kilovat-času. Potom je u januaru 2020. godine cena smanjena za pet odsto. Na samu cenu toplotne energije, osim cene električne energije, utiče pre svega i cena prirodnog gasa, koja je od januara prošle godine skočila za 56 odsto. Skok cena ova dva energenta predstavlja ogroman finansijski problem za samo poslovanje „Gradske toplane“, zbog čega se u preduzeću nadaju da će lokalna samouprava imati sluha za njihovo rešavanje.
- Svesni smo da su buyeti naših sugrađana, odnosno naših korisnika opterećeni. Zato ovom prilikom apelujemo na njih da pred početak naredne grejne sezone i sami učine neke od neophodnih koraka kako bi se valjanije pripremili za zimski period. Štednja i racionalno korišćenje energije jedan je od najboljih načina da se umanje udari na kućne buyete”, navode u „Gradskoj toplani”.
Jedan od načina uštede energije je pre svega zamena dotrajale stolarije. Građani koji su u mogućnost da je zamene tokom letnjeg perioda, trebalo bi to da učine, jer su očekivane uštede sa novom stolarijom od 20 do 30 odsto. Takođe, popravka izolacije na samim fasadama jedan je od načina da se smanji potrošnja energenata u zimskom periodu. Izolacija zgrada je ozbiljan i finansijski veliki poduhvat, ali iz Toplane podsećaju da je to jedna od najboljih metoda za umanjenje troškova.
Kada je reč o navikama štednje, sugrađani moraju napraviti korak u tom smeru - odlučnije nego do sada, poručuju iz Toplane. Naime, u prostorijama u kojima se ne boravi često tokom dana, trebalo bi smanjiti potrošnju pre svega regulisanjem protoka tople vode kroz grejna tela. Iz tih razloga, apeluje se na korisnike koji imaju stare i dotrajale ventile, da ih tokom letnjeg perioda zamene kako bi imali mogućnost regulacije protoka, a time i potrošnje.
Regulacija protoka, odnosno zavrtanje ventila na radijatorima, najbolji je vid uštede, kako za one koji su radno aktivni te deo dana ne provode u svojim stanovima, tako i za one koji ne koriste sve prostorije u svojim stanovima. To nikako nije otvaranje prozora, a pokazalo se da neki korisnici na taj način regulišu temperaturu u svojim stanovima. Ž. Balaban