Grad Zrenjanin i banja Rusanda se predstavili na Sajmu turizma
ZRENJANIN: Na upravo završenom Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu, Grad Zrenjanin uspešno je promovisan, a na zajedničkom štandu predstavili su se Turistička organizacija i banja „Rusanda”.
Štand grada na Begeju bio je veoma posećen. Sajamski posetioci iskazali su interesovanje za ponudu Zrenjanina i okolnih mesta, a već po tradiciji, na štandu su bili u ponudi i pčelarski proizvodi porodice Milosavljević. Na Sajmu turizma organizovana je i prezentacija Grada Zrenjanina u jednoj od sajamskih konferencijskih sala. O turističkoj ponudi i potencijalima govorili su gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić, direktor Turističke organizacije grada Zrenjanina Zoran Ljubotina i direktorka Specijalne bolnice za rehabilitaciju „Rusanda” u Melencima dr Zorica Ćulibrk.
Gradonačelnik Zrenjanina kazao je da je njihov grad lep i da mnogo imaju da ponude turistima i posetiocima.
– To je još uvek nedovoljno iskorišćen potencijal – rekao je Janjić. – Verujem da mnogi ne znaju da na samo petnaestak kilometara od centra grada imamo slano jezero i renomiranu banju, a da je s druge strane Specijalni rezervat prirode „Carska bara”. Nemamo planine i more, ali smo se potrudili da imamo manifestacije za koje se zna nadaleko. Primer je nedavni događaj u selu od hiljadu stanovnika Belom Blatu, koji je posetilo više od 15.000 ljudi. Slično je i za „Dane piva”, kada naš grad od 80.000 stanovnika, poseti i do pola miliona gostiju.
Janjić kaže da se trude da organizuju i sportske spektakle u njihovim halama i stadionu, a upravo zato te objekte renoviraju i uređuju, te je pozvao se da posete Zrenjanin.
Govoreći o Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Rusanda” u Melencima, direktorka dr Zorica Ćulibrk je podsetila na to da ta banja poseduje lekovito blato posebnog sastava i kvaliteta. Ono je jedinstveno u Srbiji, ali i u daleko širim okvirima.
– Banja se nalazi na obali najvećeg slanog jezera u Srbiji, na čijem dnu je lekoviti peloid, odnosno mulj – naglasila je dr Ćulibrk. – Mi smo jedina banja koja taj peloid može da upotrebi u svrhu lečenja na potpuno prirodan način. Sve druge banje glinu mešaju s lekovitom vodom, dok naše blato može da se primenjuje direktno, i to se čini već duže od 150 godina. Banja se poslednjih godina sve više razvija, širi ponudu prevencije zdravlja i velnes programe, a jedna od prednosti je i lokacija u zaštićenom parku prirode s izuzetnim biodiverzitetom. U ovoj godini kapaciteti i ponuda uvećani su 20 odsto, zahvaljujući podršci Grada obnovljen je blatni blok, a sopstvenim ulagnjima i hidroblok.
Direktor Turističke organizacije Zoran Ljubotina kazao je da raspoloživi smeštajni kapaciteti u gradu i okolini ne mogu zadovoljiti sve veću tražnju.
– Imamo sve više gostiju, a trudimo se da im ponudimo raznovrsne sadržaje – naveo je Ljubotina. – Tako smo imali horske i dečije festivale „Korzo fest” i „Banatske vredne ruke”, „Banatsku bajku”, koja gostuje i u selima, imamo kupališta i izletišta, Specijalni rezervat „Carsku baru”, te banju i ova godina je odlično počela. Slede nam i 35. „Dani piva”, koji su brend našeg grada.
Ž. B.