Gase se odeljenja na srpskom
KANJIŽA: Poljoprivredno tehnički centar „Besedeš Jožef” baštini pola veka srednjoškolskog obrazovanja u Kanjiži, prošao je kroz puno promena,
a profilisao se za oblast poljoprivrede i mašinstva. Od 450 učenika nešto više od polovine je sa područja kanjiške opštine, dok je oko 200 učenika iz drugih sredina, najviše iz opština Senta i Ada, na severu iz mesta do Palića, kao i jedan broj sa područja Banata. Direktor PTSC dr Zoltan Šarnjai konstatuje da je sadašnji broj učenika koji pohađaju školu u Kanjiži sasvim solidan, imajući u vidu srodne stručne škole u Srbiji, ali da se, nažalost, iz godine u godinu smanjuje broj dece zbog negativnih demografskih pokazatelja.
U centru su 84 zaposlena, od kojih 60 prosvetnih radnika, a škola ima ukupno 23 odeljenja, od kojih je osam upisano u ovoj školskoj godini. Nastava se odvija na mađarskom i srpskom jeziku, ali kako predočava direktor Šarnjai, već više godina u odeljenja sa nastavom na srpskom jeziku upisuje se samo po nekoliko učenika.
Za popunu odeljenja na mađarskom je manje brige, zbog nacionalnog sastava ovdašnjeg življa i školovanja na maternjem jeziku, međutim, za ovu školsku godinu za upis u prvi razred bila su prijavljena samo dva đaka na srpskom, tako da planirano odeljenje za mašinske tehničare za kompjutersko konstruisanje nije otvoreno. U po jednom odeljenju u drugom, trećem i četvrtom razredu, ukupno u tri odeljenja na srpskom na ovom smeru i čitavoj školi ima samo 15 učenika. Direktor Šarnjai ukazuje da osmoljetku u Kanjiži u odeljenju na srpskom završava svake godine petnaestak učenika, te da se oni uglavnom opredeljuju za upis u druge škole, a da nadležne prosvetne vlasti za otvaranje odeljenja i na osnovu principa pozitivne diskriminacije zahtevaju da u odeljenju bude najmanje pet učenika.
- Naša škola je veoma jaka u obrazovanju za poljoprivrednu struku i veoma kvalitetno obrazovanje pružamo na mašinskom smeru za tehničare za kompjutersko konstruisanje, jer imamo dve dobro opremljene laboratorije, tako da učenici postižu odlične rezultate na državnim i međunarodnim takmičenjima, a stigli su i na Olimpijadu iz robotike u Soči u Rusiji – ističe Šarnjai.
Za poljoprivredu se opredeljuju mahom mladi iz porodica koje imaju zemlju, pa školovanje ima značaja u pogledu njihovog opredeljenja da ostanu na gazdinstvima svojih roditelja, unapređuju i razvijaju poljoprivrednu proizvodnju.
- S druge strane, naši učenici koje završe za mašinske tehničare pošto ovde nemaju mnogo perspektive da se uposle, najčešće odlaze u Mađarsku i odmah ih primaju u automobilskoj industriji i drugim najboljim fabrikama - kaže Šarnjai.
Adut kanjiškog srednjoškolskog centra je praktična obuka na ekonomiji i stručnim radionicama. Školska ekonomija se prostire na stotinu hektara, od čega je na deset hektara rasadnička i voćarska, povrtarska proizvodnja ispod plastenika, a raspolaže se i sa objektima za uzgoj i zdravstveno zbrinjavanje životinja, kao i svim uslovima da se uz teoretsko stekne i praktično znanje i iskustvo određene struke.
M. Mitrović