FAŠANKE U GREBENCU Kalušari najavili proleće (VIDEO)
Tradicionalna manifestacija “Fašanke” kojom se završava zimski period i najavljuje proleće održana je i ove godine u organizaciji Saveta mesne zajednice Grebenac, pod pokroviteljstvom Opštine Bela Crkva.
Ono što odlikuje ovu manifestaciju jeste činjenica da u organizaciji učestvuje celo selo, svi se raduje počev od mališana pa sve do onih starijih koju tradiciju prenose na mlađe generacije.
Udruženje žena “Grebenački miraz” predstavilo je deo svojih ručnih radova i slatkih đakonija.
Manifestaciji je prisustvovao konzul Republike Rumunije u Vršcu Daniel Bala, predstavnici Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine na čelu sa potpredsednikom Trajanom Kačina kao i mnogobrojni gosti iz susednih sela.
Kalušari su ono što ovaj maskenbal razlikuje od ostalih u okolini Bele Crkve, dečaci i neoženjeni mladići pre podneva obilaze svaku kuću u selu.
Obučeni su u tradicionalnu svečanu rumunsku narodnu nošnju, a karakteristično za kalušare je omotavanje listova crnim gajtanima, na kojima je vezano po nekoliko praporaca. Domaćini poslužuju kalušare pićem, a darovanje kokošijeg jajeta, kao simbol napretka i plodnosti, je obavezno. Kalušari ne vrše ophod pre izlaska niti posle zalaska sunca.
Povorku su kao i svake godine predvodili članovi KUD „Đorđe Košbuk”, pravi virtuozi na duvačkim instrumentima, a kalušari su u centru sela ponovili svoju igru.
Ove godine bilo je deset eksponata, a maske i kostimi sa aktuelnim temama oduševili su publiku. Inspiraciju pronalaze u aktuelnim događajim pa je karnevalsku povorku predvodio eksponat koji oslikava život na Severnom polu. Zatim su bili pingvini, meduze, soobraćajci, bašta sa leptirima i eskponat starijih meštana koji su dočarali kako izgleda čuveni Karneval u Rio de Ženeiru.
Etnolozi sa Beogradskog univerziteta koji svake godine sa studentima obilaze Grebenac u vreme fašanki, kažu da ovaj običaj datira iz doba Rimljana i u stvari predstavlja običaj kojim teraju zimu i označavaju dolazak proleća.
(Pančevac/EVršac)