Entuzijasti društva „Etno“ u Bajši čuvari tradicije
Društvo za negovanje tradicija i rukotvorina “Etno” iz Bajše vredno radi na negovanju starih zanata i obučavanju mladih u izradi rukotvorina.
Entuzijaste društva predvodi Ružena Suhanko koje je penziju stekla u ugostiteljstvu, a koja na razboju tka od vune i krpica ukrasne i upotrebne stvarčice, kao što su se to nekada radilo, a tkanju obučavaju i mlade, doprinoseći da se nit tradicije ne prekine.
- Za skoro deceniju i po postojanja društva „Etno” evidentno je da smo do sada puno učinili. Imamo sreću da moj suprug Šandor razboje i sve sprave neophodne za tkanje i izradu drugih rukotvorina zna da napravi ili popravi, a i sam učestvuje u izradi rukotvorina - kaže Ružena Suhanko.
Uz Ruženu i Šandora Suhanka na istom poslu angažuju se Iboja Orosi, Eva Kočiš Sabolčki i drugi entuzijasti, koji znaju da proizvodi starih zanata i rukotvorina imaju veliki značaj za očuvanje tradicija.
- Najviše radim na pletenju saćura i drugih predmeta od rogoza i ljuštike – priča Šandor Suhanko. - To sam naučio još od mojih roditelja, kao dete uz reku Krivaju bilo je dosta rogoza. Naučio sam i da pletem mreže kojima se lovila riba, a takođe i tašne od kanapa koje su u međuvremenu uglavnom zamenile najlonske kese. Ipak, još ima onih koji više cene mrežaste tašne od od kanapa sa drvenim drškama, torbe od rogoza i ljuštike i razne predmete od prirodnih materijala.
Ona naglašava da su u Bajši deca u velikom broju uključuju u aktivnosti i zainteresovana su da savladaju razne veštine iz kućne radinosti, međutim, po završetku osnovne škole i kada krenu u srednje, njihovo interesovanje stagnira, mada ima i onih koji ni tada ne odustaju.
- Dosta toga mlade danas odvlači od negovanja tradicija i izrade rukotvorina – ukazuje Ružena. – Mi se trudimo da deca vide šta može da se uradi od prirodndih materijala iz okruženja i da ih tome naučimo. Verujem da će se u starijem dobu prisetiti šta su sve naučili i doprineti da se čuva tradicija, kao što smo i mi u selu razboje pokrenuli posle više od tri decenije. Ja sam se tkanju obučavala u Subotici, a sve ostalo učili smo od starijih meštana Bajše, tako da smo od zaborava otrgnuli korparstvo, izradu saćura i asura od rogoza i ljuštike kukuruza, ali i savladali pletenje, perličenje i druge veštine i to nastojimo da prenesemo deci - kaže Suhanko.
Entuzijasti Društva „Etno” smatraju da je jako bitno ono što rade, predočavajući da sa umiranjem najstarijih sugrađana izumiru i stari zanati, pa se i zboga trude da rukotvorine iz kućne radinosti skroz ne potisne plastika.
Tekst i foto: M. Mitrović