Eko-kamp Društva „Biser” za mlade s posebnim potrebama
SRBOBRAN: Pod sloganom „Trenutak prirode” po 14. put na srbobranskom Vašarištu održava se eko-kamp u organizaciji Društva za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Biser”.
Pored dece iz srbobranske opštine, ovde borave i mališani sa posebnim potrebama iz sličnih udruženja iz Subotice, Kanjiže, Vrbasa, Zrenjanina, Kule, Novog Sada, Bačke Palanke i drugih mesta. Posetio ih je u kampu predsednik opštine Srbobran Radivoj Paroški sa saradnicima.
Prema objašnjenju Slavke Popić, predsednice „Bisera”, ova ustanova pruža usluge dnevnog boravka za 20 korisnika, raspolaže sa 16 ličnih pratilaca, uz tedenciju rasta tog broja, dok usluge ranog tretmana prima 60 do 80 mladih sa smetnjama u razvoju. Čelnik srbobranske opštine Radivoj Paroški ističe da je za ovu lokalnu samoupravu veoma važno što pruža takvu uslugu i što je ona organizovana na dobar način.
„„Biser” je veoma organizovano i licencirano društvo koje je zbog svog rada izraslo u instituciju. Baš zato značajno podržavamo njihove aktivnosti, jer smo svedoci da upravo stručnjaci „Bisera” uključuju u zajednicu sva lica sa posebnim potrebama. Oni su kod nas sastavni deo društva, nema više nikakvih predubeđenja o njima, uključeni su u brojne aktivnosti, učestvuju u javnim radovima i mi smo svedoci njihovog dobrog rada. Prepoznajemo dobar rad „Bisera” i zato smo spremni da uvek podržimo njihove projekte“, rekao je Paroški.
Predsednik je ocenio da postoji mogućnost da štićenici „Bisera” letuju u srbobranskom odmaralištu u Sutomoru u Crnoj Gori , ističući da na to imaju pravo.
„Ono što su gradili građani opštine Srbobran, oni treba i da koriste. Nekada su to koristili odlični učenici ili dobri sportisti, a ove godine smo letovanje obezbedili i za jedan broj penzionera. Pronaći ćemo načina da to učinimo i za druge grupe građana, a svakako treba to učiniti i za štićenike „Bisera”. Uvek može da se pronađe toliko novca da neko ko je to zaslužio oseti blagodeti nekog odmora, ekskurzije ili izleta“, zaključio je Paroški.
Za pet dana kroz kamp je prošlo stotinak dece, koja su se družila kroz boravak u prirodi, prikladne radionice o ponašanju, o fotografisanju motiva iz prirode, o slikanju, izradi dekupaža, potvrdila je defektolog Danka Đurić. Uz to deca su se takmičila i igrala na poligonima, tako da je svaki trenutak boravka na kampu u potpunosti osmišljen.
Održavanje kampa podržali su Opština Srbobran sa 30.000 dinara, potom Savez udruženja za pomoć MNRO Vojvodine koji je obezbedio materijal potreban za pet ekoloških radionica, dok je više sponzora darovalo novac potreban za namirnice tokom petodnevnog održavanja kampa.
LJ. M.
Projekat „Srbobran danas” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.