Društvo „Izida” posvećuje se odraslim osobama sa smetnjama u razvoju
FEKETIĆ: Predsednica Društva za zaštitu majki i dece „Izida” iz Feketića Julijana Pap kaže da sada imaju dva stručna saradnika - defektologa i psihologa u redovnom radnom odnosu, dok pedagog dolazi dva puta nedeljno.
– Otvorili smo i rani tretman dece u našoj opštini, uslugu koju do sada nismo imali. To neće biti licencirana usluga, ali da nam je potrebna govori i činjenica da čim smo počeli, već smo imali dva korisnika – kaže Julijana. – Kada je reč o Dnevnom boravku za odrasla lica, želimo da to bude licencirana usluga socijalne zaštite, za šta smo i podneli zahtev.
Ona pojašnjava da je škola obezbedila kroz inkluzivnu nastavu usluge za decu, dok je nakon 18 godine sve teže.
– Dnevni boravak je predviđen za korisnike od 18 do 64 godine. Sa stručnim radnicima sada možemo za da primimo samo 10 korisnika i moramo napraviti pravilnik čekanja koji se radi bodovanjem. Imamo više zainteresovanih, ali jednostavno ne možemo primiti korisnike dok ne obezbedimo još jednog saradnika ili medicinsku sestru, u tom slučaju mogli bi da pružimo uslugu za 15 korisnika – kaže Pap.
Ona ističe da sada ispunjavaju sve uslove za dobijanje licence, ali da su puno stvari morali da urade kako bi zadovoljili standarde.
– Bila nam je sanitarna inspekcija i po njihovom nalogu morali smo da ispunimo i obezbedimo sve zdravstvene standarde. Sve se gleda do detalja, te smo otvorili u kuhinji i šalter prozore, posebna vrata za servirku, na svakih šest meseci mora se dobiti nova sanitarna knjižica nakon kontrola. Uveli smo protivpožarnu zaštitu u vanrednim situacijama – navodi Julijana Pap. – Obezbedili smo gromobran što je veliki posao i kad je reč o samoj papirologiji, ali i izradi projekta i posao smo uspeli da uradimo zbog inostrane donacije.
Objekat je očišćen, okrečen, u čemu im je pomogla Opština Mali Iđoš, a rok za otklanjanje grešaka bio je samo 15 dana, što su i uspeli da urade.
– Opština preko javne nabavke obezbeđuje platu, lični dohodak ili honorar za tri stručna saradnika „Izide”. Morali smo da uvedemo participaciju korisnika koja iznosi oko 2.000 dinara mesečno, ali bez pomoći naše opštine čak ni sa participacijom, ne bi imali novac za radnike, tako da nam pomoć puno znači – napominje Julijana Pap. – Porodice nisu u mogućnosti više da plaćaju. Roditelji su na samom početku otvaranja „Izide” bili aktivniji u našim radionicama, radnim akcijama i drugim aktivnostima, međutim, situacija je danas drugačija i ne zato što neće, već iz razloga što su naši korisnici bili mlađi, pa i njihovi roditelji, te danas ipak ne mogu da se kreću kao ranije.
Ona kaže da su roditelji korisnika danas u godinama kada teže obavljaju čak i svoje zadatke po kući.
– Znaju da nam pošalju yak spanaća i 20 jaja da bi pripremili užinu i to je dobro, jer nam je svaka pomoć dobrodošla – kaže Pap. – Međutim, imamo starijih korisnika od 60 godina koji više nemaju roditelje, ili imaju jednog. Najviše korisnika ima 40, 50 godina, te nam je to i prosek, jer imamo dvoje, troje mlađih i ostali su stariji.
Iz godine u godinu samo selo Feketić se sve više otvara prema „Izidi”, te korisnici učestvuju u svim dešavanjima i svečanostima.
– To je jako dobro i za to je zaslužan ceo tim, jer ukoliko ja vodim dete kod lekara, neko drugi mora da uradi posao, pa se dopunjujemo svi koliko je potrebno – kaže Julijana Pap.
M. Stakić
Projekat „Ostvarivanje javnog interesa u Malom Iđošu” realizovala je DVP Produkcija, a sufinansira Opština Mali Iđoš. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.