Domovi kulture kao salašarski epicentri
SOMBOR: Ovdašnji žitelji koji imaju specifične potrebe poznati su po dobroj organizovanosti i aktivizmu, pa se i lokalna samouprava trudi da u skladu sa tim pruži svaku vrstu pomoći donekle specifičnim udruženjima građana.
Njihove aktivnosti prevazilaze, u Srbiji tako omiljen, vid građanskog trange-frange aktivizma koji istinski donosi benefit samo kreatorima takvih NVO dimnih zavesa. Tako su ovih dana gradonačelnik Antonio Ratković i njegova zamenica Ljiljana Tica obišli prostorije Udruženja ratnih i vojnih invalida, gradskog Saveza gluvih i nagluvih ali i Dom kulture u Gradini, gde su u toku radovi na rekonstrukciji ovih objekata, time dokazujući podjednaku brigu i o prigradskim naseljima gradskog područja.
Tokom obilaska, gradonačelnik je istakao da je grad u proteklom periodu investirao u ove objekte kako bi se dodatno podržala udruženja u njihovom radu i društveni život u prigradskom naselju. U prostorijama Udruženja ratnih i vojnih invalida uređena je unutrašnjost objekta kao i fasada, na prostorijama Saveza gluvih i nagluvih u toku su radovi na uređenju fasade, dok se u Domu kulture u Gradini radi na rekonstrukciji velike sale i fasade.
- Pored svih onih konkursa na kojima je Grad podržao ova udruženja, kao i podrške u kupovini knjiga za decu ratnih vojnih invalida koju smo imali ove godine, želeli smo da još jednom dodatnom podrškom omogućimo bolje uslove za rad i da ova udruženja shvate da u gradu imaju pouzdanog partnera koji će uvek biti tu za njih, čime se dodatno naglašava značaj koji ovo udruženje i njegovi članovi imaju u našem društvu- poručio je gradonačelnik.
Kao grupu salaša koji se ističu po vrednim domaćinima, ali i po tome što ih karakteriše veliki broj mladih koji na njima ostaju pronalazeći svoju egzistenciju u poljoprivredi, Ratković je obišao i Gradinu, takozvane „bokor salaše“ na samom obodu grada.
- Radovi na rekonstrukciji Doma kulture u Gradini su obavljani u više faza i konačno u ovoj godini ćemo završiti celokupnu planiranu investiciju. Ono što smo želeli ovom investicijom je da Dom kulture u Gradini bude centar dešavanja kako kulturnog, tako i društvenog života, što je i bio motiv da krenemo u rekonstrukciju ne samo u Gradini, već i u ostalim salašarskim naseljima, jer želimo da se ovde okupljaju mladi, deca, a naravno da ima mesta i za starije- rekao je Ratković, najavljujući da će se ovaj rekonstruisani prostor, u svetlu činjenice da se radi o poljoprivrednom kraju, koristiti i za održavanje poljoprivrednih skupova i edukacije za sve one koji od agrara žive.
Gradske čelnike je posebno obradovalo što se ovaj Dom kulture, iako još nije bio kompletno završen, već koristio i tek se može zamisliti koliko će se koristiti u budućnosti. Uz sam objekat urađeni su i sportski tereni i sadržaj za decu. Pored Doma kulture u Gradini, radovi su obavljeni i na rekonstrukciji krova i fasade na Bukovcu, urađena je u Čičovima rekonstrukcija krova, takođe u Milčiću, a planira se da u narednom periodu u više faza budu uređeni i ostali domovi kulture, potvrdio je gradonačelnik.
Rekonstrukcija Doma kulture u Gradini tekla je kroz tri faze i meštani su iskazali veliko interesovanje za njegovo korišćenje, a Miro Pe-
tković, član Saveta mesne zajednice „Mlake“, kojoj pripadaju salaši u Gradini, inače i sam jedan od najuzornijih domaćina i proizvođača mleka, kazao je da će se u ovom prostoru organizovati druženja, kulturni programi, ali i stručna predavanja za poljoprivrednike koji žive u ovom salašarskom naselju.
M. Miljenović