„Dnevnik” u Bečeju: Zasijaće Opština u punom sjaju
BEČEJ: Gotovo da nema dela Bečeja u kom se u poslednjih par godina nije čula buka radnih građevinskih mašina.
Ima završenih projekata, neki su u fazi realizacije, a u razgovoru sa predsednikom opštine Draganom Tošićem potenciramo planove za narednu godinu.
„Dobro je da sve ide u kontinuitetu, da se ne prestaje s radovima, jer je u minulih četvrt veka i nešto više, malo toga urađeno, a zub vremena je činio svoje. Ne može se preko noći sve nadomestiti, ali planskim radom moramo jednu po jednu stavku da postavimo u željeno stanje. Završili smo, između ostalog, totalnu rekonstrukciju centralnog gradskog trga, u toku je rekonstrukcija Dositejeve ulice, a na proleće kreće rekonstrukcija Trga Čilag, koji je usko grlo gradskog saobraćaja, bolje rečeno najriskantnija raskrsnica u gradu.“
Za radove na Trgu Čilag obezbeđena su sredstva od Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine, tokom zime će se završiti papirologija i kad krene građevinska sezona iz Dositejeve ulice radovi prelaze na Trg Čilag, a onda se sele u Ulicu Miloša Crnjanskog, koja se, kao i Dositejeva, uliva u budući kružni tok na raskrsnici Čilag. Kolovoz, parking mesta i trotoari će biti rekonstruisani do Zmaj Jovine ulice. Tako će se uži centar grada ulepšati i dovesti u funkcionalno stanje, obećava Tošić.
Dežurni zlobnici su jedva dočekali da primete kako se samo centar uređuje, ali prvi čovek bečejske opštine uzvraća najavom konkretnih projekata na dijametralno suprotnim stranama i na marginama grada.
„Planiramo zacevljenje otvorenog kanala za atmosfersku kanalizaciju u naselju Donji park, koji prolazi pored Gradskog stadiona i završava se crpnom pumpom u blizini Šlajza. To je pravo ruglo, pogotovo u letnjim mesecima, jer pojedini neodgovorni žitelji u kanal ispuštaju fekalnu vodu, a ima sumnji da se tu prazne čak i septičke jame. Projekat je građevinski i finansijski obiman. U toku je izrada projektno-tehničke dokumentacije i ne zna se tačna vrednost, ali predpostavljam da se kreće između 30 i 40 miliona dinara. Ne bude li sve zacevljeno u narednoj godini, biće u 2019. godini. To je kapitalan projekat za Bečej i mora se uraditi“, jasan je Dragan Tošić.
Kapitalni projekat je i kanalizaciona mreža u naselju Mala Bosna, koje se nadovezuje na najveće bečejsko naselje Mali Rit u blizini Tise.
„Urađen je projekat za postavljanje kanalizacione mreže u naselju Mala Bosna. Vrednost radova dostiže 50 miliona dinara. Konkurisaćemo s ovim projektom kod Uprave za javna ulaganja u Beogradu. Očekujemo pozitivan odgovor i realizaciju odgovornog zadatka. Neki projekti zbog svoje obimnosti ili finansijske vrednosti ne mogu biti završeni u jednoj kalendarskoj godini, ali do kraja mandata aktuelne vlasti ćemo obećano ispuniti. I u opštinski buyet smo ugradili neke projekta po želji samih sugrađana iskazane u akciji sa Kancelarijom za mlade i Bečejskim udruženjem mladih“, podseća Tošić.
Bečejci, a posebno žitelji naseljenih mesta u opštini, su s pravnom nezadovoljni u večernjim satima, jer skupa javna rasveta ne pruža adekvatan efekat.
Biće i Tanderbal
Koliko god da se radi i gradi, uvek treba da se nađe vremena i za razbibrigu. Uz postojeći brend Majske igre, koje su ove godine obeležile šest decenija postojanja, i dalje će se ulagati u Muzički festival „Fantast“, koji tek krči put ka brendu. To su majske manifestacije i pripadaju deci. Lane je na centralnom trgu prvi put održana atraktivna manifestacija „Bečej noću”, a predsednik opštine Dragan Tošić najavljuje za 17. jun reprizu i to sa još renomiranijim muzičkim gostima. Isto važi i za manifestaciju „Tanderbal“ prvog avgustovskog vikenda povodom obeležavanja Dana opštine, nastavlja se podrška Festivalu monodrame...
„U januaru završavamo projekat rekonstrukcije javne rasvete u Bečeju i naseljenim mestima, zatim ćemo od nadležnog ministarstva tražiti saglasnost i onda krećemo u formiranje javno privatnog partnerstva, raspisaćemo nabavku zajedno s Republikom i napraviti priču kakva je već u nekoliko gradova Srbije. Vrednost ovog projekta je oko 2,2 miliona evra i zato ćemo sve raditi kroz javno privatno partnerstvo. Nije nimalo lak zadatak pred nama, ali bićemo istrajni i verujem u dogledno vreme imati adekvatnu i znatno jeftiniju javnu rasvetu“, optimističan je Tošić, koji od sugrađana traži samo malo strpljenja.
Jesenas je završena rekonstrukcije OŠ „Zdravko Gložanski“, a u godini pred nama će dve škole biti totalno pretresene. Dugo najavljivana sanacija OŠ „Sever Đurkić“ vredna je 100 miliona dinara, ali će biti nešto uvećana zbog unutrašnjih radova na zameni eletro instalacija.
„Radiće se i rekonstrukcija zgrade ŠOSO „Bratstvo“ u Drugoj mesnoj zajednici, od uklanjanja vlage, preko zamene podova i stolarije do uređenja fasade. Olakšavajuća okolnost nam je što ta zgrada nije pod zaštitom kao spomenik kulture. Kad su u pitanju ustanove, moramo uraditi i krov na sportskom centru. Manje intervencije su se pokazale neadekvatnim, pa će se, posle tačno tri decenije, morati uraditi rekonstrukcija čitavog krova Sportskog centra „Đorđe Predin Baya“. Konkurisaćemo s tim projektom kod Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine i očekujem da ćemo naići na razumevanje, pogotvo što je to objekat u kom kroz sportske i druge aktivnosti mladi provode dobar deo vremena“, zaključuje Dragan Tošić.
Kako je iskazana zainteresovanost investitora za pojedine lokacije u Industrijskoj zoni, radiće se na osposobljavanju zanimljivih parcela, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.
Vlastimir Jankov
(Tekst je deo projekta koji je sufinansirala Opština Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove Opštine)