Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dnevnik na licu mesta: U Idvoru, rodnom mestu Mihajla Pupina

24.04.2022. 16:20 16:29
Piše:
Foto: M. Mitrović

U južnobanatskom mestu Idvor, odakle se na put svetske slave  otisnuo naučnik, pronalazač i profesor Kolumbija univerziteta, jedan od najpoznatijih fizičara i elektrotehničara Mihajlo Pupin (1845-1935), ponosno neguju uspomenu na srpskog i planetarnog velikana, humanistu i patriotu. Memorijalni kompleks Mihajlo Pupin sastoji se od njegove rodne kuće, Zadužbine - Narodnog doma Mihajlo I. Pupin, osnovne škole, muzejskih postavki, tu je i pravoslavni hram Blagovesti Presvete Bogorodice u kojoj je Pupin kršten, a park krasi spomenik rad vajara Aleksandra Zarina.    

Zdanje stare škole u Idvoru, koju je pohađao Mihajlo Pupin, iz sastava memorijalnog kompleksa upravo je dobilo novi krov. Sredstva za sanaciju krova obezbeđena su od strane Ministarstva kulture i informisanja Srbije u iznosu od 6,5 miliona dinara.

- Veoma smo zadovoljni kako je sve odrađeno, jer ovi radovi pored estetskog značaja sigurno su doprineli da se spreči dalje propadanje ovog objekta. Nadamo se da ćemo doći do konačnog cilja, a to je potpuna rekonstrukcija i obnova čitavog objekta - naglašava direktor Doma kulture „Mihajlo Pupin“ i predsednik Saveta Mesne zajednice Idvor Svetislav Zakić.

On ukazuje da su poskupljenja građevinskog materijala i usluga dosta otežala izvođenje i ove faze radova na sanaciji krova, te da je sada procena da bi za kompletnu obnovu trebalo izdvojiti oko milion evra.

- Potrebe za održavanje svih objekata memorijalnog kompleksa Mihajlo Pupin su velike, a Pupinova rodna kuća je u najboljem stanju jer je Pokrajinska vlada 2004. godine izdvojila sredstva za rekonstrukciju. Stara škola u kojoj je nastavu pohađao naš znameniti sugrađanin je u najlošijem stanju. Narodni dom Mihajla Pupina, koji je on zaveštao Idvoru, u mnogo je boljem stanju nego pre nekoliko godina jer smo svake godine iskoristili naša sopstvena sredstva i podršku iz buyeta opštine Kovačica da održavamo krov, postavimo novi parket u svečanoj sali i da se ona okreči, kao i da uredimo spoljašnju fasadu. Deo kompleksa je i zgrada Doma kulture iz 1979. godine koji nije investiciono održavan decenijama i takođe je u dosta lošem stanju - predočava Zakić.


Veze Idvora i Bleda

Park u centru Idvora krasi spomenik Mihajla Pupina, rad vajara Aleksandra Zarina, a istovetan je 2015. godine postavljen na Bledu. Pupin i američki predsednik Vudro Vilson su bili veliki prijatelji i zahvaljujući tome Bled je nakon određivanja državnih granica nakon Prvog svetskog rata pripao Kraljevini SHS.

Idvorci i njihovi saradnici su nedavno gostovali u Ljubljani i Bledu, na poziv entuzijasta srpske dijaspore, okupljenih oko ljubljanske biblioteke koja nosi ime Mihajla Pupina. 

- Novosađanka Jelena Prodanović koja studira u Ljubljani, Igor Soskić i Divna Obrenović bili su organizatori našeg boravka. Nastojimo da negujemo te veze, pošto znamo da je Pupin bio ne samo naučnik, nego patriota i humanista, pa i izuzetan sportista. U čast Pupina smo u Idvoru 2019. prvi put organizovali trku „Od pašnjaka do pobednika“, a Jelena Prodanović dala je ideju da se trka organizuje i oko Bledskog jezera, saznali smo od Ljupke Morišan vodiča Muzejskog kompleksa u Idvoru. 


Mihajlo Pupin je zadužio rodni Idvor i svi meštani su veoma ponosni što su stanovnici rodnog sela tako značajnog velikana, koji ih nije zaboravljao kada je dosegao svetske visine, a pored brojnih patenata i naučnih dostignuća, zavredio je i Pulicerovu nagradu za autobiograifiju „Sa pašnjaka do naučenjaka“. 

- Možemo da kažemo da se i kulturne potrebe građana zadovoljavaju tako što naša ustanova može da ostvari prihode od turizma i da tim sredstvima organizuje pozorišne predstave za decu i odrasle. U poslednje vreme su nas posećivali poznati umetnici Tanja Bošković, Seka Sabljić, Milenko Pavlov i drugi. Sve predstave, koncerti i manifestacije besplatne su za sve meštane Idvora i okoline - dodaje Zakić.     

Poslednjih godina priča o Mihajlu Pupinu je prisutna u srpskoj javnosti i okruženju, pa je to primetno i po stalnoj tendenciji porasta posetilaca u Idvoru. Tome su prema utisku Zakića u velikoj meri doprinose i mediji, pa je u godini uoči pandemije korone u Idvoru  zabeleženo preko 11.000 posetilaca.

- Kroz širenje priče o Mihajlu Pupinu uspeli smo da svi koji nas posete iz Idvora odnose  puno lepih utisaka, čemu su doprineli i naši saradnici iz Beograda i Pančeva, takođe i Zrenjanina gde su trenutno prisutne dve izložbene postavke o Pupinu. Upravo smo imali gostovanje u Sloveniji, pre toga u Hrvatskoj. Nova postavka posvećena je doprinosu Pupina razvoju rentgen aparata, nešto o čemu se do sada veoma malo znalo i ta izložba je rad dr Dragoljuba Cucića. Zahvaljujući sredstvima Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, kreirana je pozorišna predstava „Pupin - istorija velikana“, zasnovana na autobiografiji uz dramaturšku obradu Ružice Vasić u izvedbi i režiji Fuda Tabučića...

Idvorcima je drago da će se realizovati ideja koju je pokrenula Fondacija „Mladen Selak“ iz Beograda, da se podigne spomenik Mihajlu Pupinu u Beogradu.

- Grad Beograd je prihvatio ideju, da se spomenik Mihajlu Pupinu postavi ispred Elektrotehničkog fakulteta, gde se već se nalazi spomenik Nikoli Tesli tako da se nadamo da će u ovoj godini dobiti društvo - kaže Svetislav Zakić.

Milorad Mitrović

 

 

Piše:
Pošaljite komentar