Dizajn po Šumanoviću
120 godina od rođenja Save Šumanovića moći će da se pogleda do 3. marta.
Predstavljeno je šezdesetak radova učenika svih pet obrazovnih profila škole, a pridružili su im se i vršnjaci novosadske Mašinske škole, obrazovnog profila operater mašinske obrade, sa profesorkom Ivanom Vlajkov i napravili su u čeliku crtež „Crveni zid“, većih dimenzija težak petnaestak kilograma, što predstavlja kuriozitet čitave izložbe.
- Ovo su dela mladih stvaralaca u poslednjih godinu dana. Sve je urađeno na krilima uspešnog likovno obrađenog jubileja 2014. godine, a reč je o veku od rođenja Bogdana Šuputa čije ime škola nosi, pa smo, posle Galerije Save Šumanovića u Šidu i novosadskih galerija, Beljanski i Matice srpske, upriličili ovu izložbu. Početna zamisao je bila da radimo slike po uzoru na dela Save Šumanovića, a spontano su mi se pridružili profesori i učenici drugih odseka i prikupili smo veliki broj radova. Usledila je selekcija i izložba – rekao je na otvaranju u Bečeju profesor Đura Radišić.
Radovi su ostvareni u različitim tradicionalnim materijalima i tehnikama, ali i modernim tehnologijama informacionog doba, što je, kako naglašavaju u školi, jedan od njihovih razvojnih ciljeva. Pored Đure Radišića, u projekat su se uključili profesori Radmila Beljanski, Dragan Vojvodić, Gospava Manojlović, Gordana Nedimović, Ivana Samaryić, Lidija Stanković, Divna Tilić i Gordana Šijački, koji su bili mentori učenicima koji su radili replike slika Save Šumanovića.
- Pored obeležavanja godišnjice rođenja slikarskog velikana kakav je Sava Šumanović, bila je ovo lepa prilika da se predstavi rad profesora i učenika naše škole, dodala je profesorka Đerđi Ačai, jedna od nekoliko talentovanih bečejskih stvaralaca koja je završila novosadsku Umetničku školu i sada u njoj radi.
Svečanom otvaranju izložbe mladih autora novosadske škole prisustvovao je zapažen broj njihovih vršnjaka, kao i pedagoga likovne kulture, koji su najavili organizovane posete svojih đaka u narednih dvadesetak dana.
V. Jankov