„Dani čuda” doneli Đurđevdan u septembru
ĐURĐEVO: Treća po redu dečja manifestacija „Dani čuda“ održana je u petak, ovog puta u centru Đurđeva, a prethodne dve godine u Žablju. Na početku izveden je dečji program, koji su činile razne interaktivne igre poput akrobacija dece uz pomoć animatora.
Najmlađi su neumorno pratili tadašnje mentore, pa im je performans „Haos kabare“, koji je usledio, pomogao da se odmore i uživaju uz ples. Tokom kabarea, posetioci su imali priliku da čuju različite muzičke žanrove i uživaju u nekoliko vrsta plesova, a odrasli su u tim trenucima bili radosniji od svojih mališana . Kraj večeri začinio je vatreni i led-šou grupe „Haos animatori“ i vatromet, koji su sve ostavili bez daha.
Organizatori su dočekali veliki broj dece i njihovih roditelja, kao i prethodne dve godine, kada su uživali u igri balonima, raznolikim svetlosnim efektima, u igri sa klovnovima i
robotom-džinom, zanimljivim nastupima i kostimima animatora, kao i u samoj muzici i atmosferi. Članica opštinskog veća za kulturu i organizatorka događaja Nerima Šovljanski zadovoljna je što je na ovaj način poželela srećnu novu školsku godinu svim đacima.
– Njihova ideja je bila da se ova manifestacija zove „Dani čuda“, vreme kada nam je najvažnije da se zabavimo, okupimo što više sugrađana i da im damo dobar razlog da izađu iz kuće, prošetaju sa svojom decom i ulepšaju im dan – kaže naša sagovornica.
Devetogodišnja Sara pratila je program od početka do samog kraja i nije mogla da se odluči šta joj je bilo najzanimljivije.
– Jako sam bila srećna kada smo se svi zajedno igrali i kada smo se mi devojčice takmičile protiv dečaka, to je možda bilo najbolje. Kasnije, kada su došli klovnovi i robot, malo sam se uplašila jer su ogromni, a kasnije smo se grlili i fotografisali zajedno – ističe naša sagovornica.
Program je trajao oko dva sata, a ulaz je bio slobodan za sve. Pokrovitelj događaja je Opština Žabalj, koja planira da nastavi tradiciju organizujući ovakve događaje svake godine.
M. Rašić
Organizatorka „Dana čuda“ Nerima Šovljanski smatra da postoji razlika između odrastanja dece na selu i mališana u velikim gradovima, kao i da je tehnologija doprinela njihovom otuđivanju od porodice i vršnjaka.
– Detinjstvo na selu je bezbrižnije, jer najmlađi više vremena provode napolju, opušteniji su i veseliji. Jedina prednost grada je što nudi veći izbor školica i sportova. Međutim, i na selu i u gradu živimo u vreme tehnologije, pa je još važnije posvetiti se deci, pričati sa njima i saslušati ih. Nažalost, dešava se da su mališani su uglavnom prepušteni telefonima, jer su roditelji ili zauzeti poslom ili žele da odmaraju. Tek kasnije shvatimo da nismo ni bili svesni koliko detinjstvo brzo prođe, a onda žalimo za svakim izgubljenim trenutkom – kaže Šovljanska.
Projekat „Akcenat na Žabalj” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.