Đaci metalci u temerinskoj srednjoj školi brzo nađu posao
TEMERIN: U šest odeljenja prvog razreda Srednje škole Lukijan Mušicki u Temerinu upisano je 124 učenika. Najviše interesovanja vladalo je za upis u gimnaziju opšteg tipa i odeljenje finansijskog administratora. Popunjena su sva mesta i u kombinovanom odeljenju operatera mašinske obrade (15 đaka) i isto toliko za mehaničara motornih vozila sa nastavom na srpskom jeziku.
Slobodnih mesta ima za zanimanje tehničar zaštite od požara, operater mašinske obrade i mehaničar motornih vozila u nastavi na mađarskom jeziku.
Manje je ovog leta bilo interesovanja u odeljenju ličnih usluga (frizer, pedikir, manikir), pa će se u školskoj 2020/2021. godini u temerinskoj srednjoj školi obrazovati kuvari i konobari.
Od septembra školske 2017/2018. godine otvoren je novi obrazovni profil – operator mašinske obrade. Metalska grana je najrazvijenija u privredi opštine Temerin. Privrednici su izrazili potrebu za ovim profilom, prihvatajući učenike srednje škole na praksu u svoja preduzeća. Nakon završetka škole moći će da zasnuju radni odnos.
Opština Temerin već petu godinu daje podsticajna sredstva učenicima sa teritorije opštine Temerin koji pohađaju prvu godinu mašinskog smera u Srednjoj školi „Lukijan Mušicki“.
Operater mašinske obrade priprema, podešava i opslužuje različite automatske i poluautomatske mašine, proizvodi mašinske delove. Obradu materijala obavlja na mašinama kao što su strug, glodalica, brusilica. Zaposlenje je moguće u firmama u kojima se koriste konvencionalne i CNC mašine za obradu metala (AD FKL, Termovent SC...) dok su mehaničari motornih vozila na praksi u većim auto servisima. Učenici, po završetku školovanja, mogu upisati visoke škole strukovnih studija.
- U prvoj godini dualnog obrazovanja učenici jedan dan u nedelji provode na praksi, u drugoj godini dva i u trećoj godini školovanja imaju tri dana praktične nastave. Srednja škola Lukijan Mušicki u Temerinu potpisala je protokol o saradnji i razmeni učenika sa sličnim obrazovnim institucijama u Kosovskoj Mitrovici, Višegradu, Nišu, Sokobanji, Zvorniku i Budimpešti. Posebno smo ponosni što su naši đaci, budući tehničari zaštite od požara posetili Državni centar za vanredne situacije Mađarske gde su obavljali praktični deo nastave -ističe direktor Milomir Radić.
U protekloj deceniji, uz pomoć lokalne samouprave i preduzetnika, ostvarena su značajna ulaganja u zaštiti i sanaciji krova Kaštela, učionica, kabineta, školskih radionica, salona za frizere, manikire i pedikire, sanitarnih čvorova i školskog dvorišta.
Mile Milojević