Cveta Tisa, s njom i turizam u Kanjiži
KANJIŽA: Za doprinos razvoju, unapređenju i promociji turizma u opštini Kanjiža u prošloj godini, na prigodnoj svečanosti u Restoranu „Štrand” na obali Tise uručena su priznanja „Turistički tiski cvet”.
Destinacija menadžment organizacija – DMO iz Kanjiže organizovalo je ovu priredbu drugi put. Priznanja je istaknutim poslenicima u oblasti turizma uručio predsednik DMO Robert Koza, a čestitke im je uputio predsednik kanjiške opštine Robert Fesjtamer.
- Nadam se da ćemo u drugoj polovini ove godine već moći ne samo kao lokalna samouprava, nego i preko nekoliko konkursa i projekata, da podržimo finansijski nosioce turističke ponude u našoj sredini. Jako mi je drago da ovo priznanje postoji, jer nam daje podlogu da vidimo one koji mogu i žele da rade i unapređuju turizam - rekao je Fejstamer.
Petočlana komisija je obišla sve turističke objekte i manifestacije i priznanja su u više oblasti dodeljena na osnovu utvrđenih kriterijuma.
- Trudili smo se da ove kategorije obuhvate kompletnu lepezu naše turističke ponude u opštini Kanjiža - kaže Robert Koza. - Gosti nam dolaze iz naše zemlje, ali u poslednje vreme sve više iz susedne Mađarske i drugih zemalja. Ipak, nisu svi potencijali dovoljno iskorišćeni. Naši ljudi nisu svesni šta sve imamo, nego se dešava da se stranci iznenade koliko toga imamo da ponudimo turistima. Tudićemo se zajedno sa opštinskim rukovodstvom da ponudu proširimo, da otvorimo nove bazene i ono što još nedostaje u oblasti velnesa, ali i da što više iskoristimo mogućnosti koje pruža prelepa reka Tisa.
Priznanje u oblasti turističkog marketinga pripalo je Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Banja Kanjiža”, u kategoriji smeštajnih kapaciteta nagrađeni su hotel „Akva Panon” Kanjiža i „Etno-kafana Martonoš” Piroške Sabo. U oblasti ugostiteljstva restoran „Štrand” iz Kanjiže, picerija „Sicilija” iz Horgoša i Kafić „Art kafe” iz Kanjiže.
U oblasti gastronomije nagrada je pripala „Festivalu hurke i kobasica” koji je lane osmi put odružan u Adorjanu. U oblasti sporta i rekreacije priznanje je poneo 37. Festival trčanja i plivanja, a među manifestacijama priznanje je pripalo i „Festivalu vetrenjača” u Oromu.
Cvetna bašta Lajle Randovič iz Trešnjevca ponela je priznanje u oblasti eko-turizma, u etno-turizmu ponudom se istakla „Etno kuća kraj Kiriša” Judit Adamov iz Malih Pijaca, nagrađen je salaš „Turu” iz Horgoša, dok je za najboljeg turističkog radnika proglašen Zoltan Farago iz Totovog Sela.
Devojačka soba
- Etno kuća je ustvari privatni muzej u kojoj je postavka raspoređena u tri sobe. Jedna je stara gazdačka, druga je simbol građanskog života pre stotinu godina, što je spomen- soba Ane Feher, koja je bila devojka iz okoline, ćerka bankarskog službenika koja se nikada nije udala. Prikazane su njene stvari i haljine, nakit i drugo. Treća soba je uređena u duhu socijalizma. Nekada sam radila u Zadruzi, a kada sam videla da sve propada, spasila sam što se spasiti moglo. Tu je nešto kancelarijskog nameštaja i opreme, Titove slike, tabloi sa radnicima iz godina jubileja. To može da se na jednom mestu vidi samo kod nas u Malim Pijacama - kaže Judit Adamov.
U trpezariji kuće može da se predahne uz domaće sokove i palinku i okrepi nekim od jela domaće kuhinje. Pošto se kuća nalazi odmah kraj Vašarišta, poslednje nedelje u mesecu kada se održava veliki robni vašar, ne može se odoleti ovčijem paprikašu koji Judita Adamov kuva u velikom bograču.
- Priznanje najboljeg turističkog radnika nisam zaslužio samo ja nego svi meštani Totovog Sela, koji složno rade na razvoju seoskog turizma. Najviše gostiju dolazi nam iz Mađarske, ali imamo i goste iz Hrvatske i Slovenije, a od domaćih najviše iz Beograda i Novog Sada. Najviše je panzionera koji su zainteresovani da obiđu naše krajeve i upoznaju znamenitosti, a kada se realizuju ulaganja koja su u toku računamo i na posete školske dece. Radi se na izradi makete sliva Dunava, odnosno njegovih pritoka Tise, Save i Drave, odnosno, Vojvodinu u mini-izdanju ćemo dočarati kako izgleda na mapi.
Zoltan Farago objašnjava da će koritima Dunava i njegovih pritoka teći voda, prikazaće se makete gradova i istorijskih mesta, pa će na otvorenom prostoru školarci moći da imaju časove geografije i istorije. U Totovom Selu godišnje u Omladinskom duhovnom centru i privatnom smeštaju ostvare oko 3.000 noćenja, a stvaraju se uslovi da budu još posećenija destinacija. Za rad Fudbalske akademije „Njerš Ištvan” koja okuplja talente na raspolaganju su tri terena, a pošto će dobiti i teren sa veštačkom travom tokom cele godine mogu organizovati kampove za mlade sportiste.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović