Čudesan podvodni svet uhvaćen foto-aparatom
BELA CRKVA: Podvodni sportovi uglavnom su vezani za primorska mesta, ali i Bela Crkva ima svoje slatko more, pa samim tim i lokalni ronilački klub ima prikladno ime: „Roniti se Mora”.
Predsednik ronilačkog kluba Jovan Petrovski iz Bele Crkve navodi da je ronjenje najekstremniji i najlepši sport, ali i jedan od najskupljih. Upravo zbog poslednje stavke, koja je najčešće i presudna, problem je privući mlade iako interesovanje i te kako postoji.
– Naš problem je što nemamo nikakvu podršku lokalne samouprave, tako da smo uskraćeni za finansijski deo koji je i najbitniji za obavljanje bilo kakvih aktivnosti – ne krije Petrovski. – Uspeli smo da dobijemo sponzorstvo od italijanske kompanije „Mares” od koje smo dobili jednu količinu opreme, a s kojom radimo kurseve i druge aktivnosti. Ali, entuzijazam, želja i ljubav za ronjenjem jači su od svih tih problema i svojim sredstvima uspevamo da isplatimo mnoga takmičenja i dešavanja u zemlji i regionu.
Zbog svega navedenog, RK „Roniti se Mora” broji 25 članova seniora i nekoliko momaka od 14 godina koji se spremaju da krenu stopama starijih. Ipak, da bi se neko upustio u te „vode”, važno je biti zdrav i fizički spreman.
– Jedino ovim sportom ulazite u drugi svet, drugu dimeniju, viđate prizore koji nisu dostupni svakome, uživate u bestežinskom stanju gde je potpuna tišine, čujete samo svoje disanje – dočarava nam Jovan Petrovski, pokazujući živopisne slike. – U belocrkvanskim jezerima postoje razne vrste riba, slatkovodnih rakova, zmija, kornjača i meduza, a jezera su bogata florom koja se može videti kroz mnogobrojne trske, trave, lokvanje... Najinteresantnija je ta slatkovodna meduza koja je do pre nekoliko godina bila samo kod nas, ali se posle našla i na beogradskoj Adi Ciganliji. Tako da, Bela Crkva je definitvno najlepša pod vodom! Podvodni grad možemo pokazati kroz „Intro” zarone, odnosno probne zarone, ali i kroz ronilačke kurseve.
Kako bi najbolje prikazali svet u koji najradije zaranjaju, ekipa iz kluba prevashodno se bavi podvodnom fotografijom, što potvrđuju i razne nagrade na državnim i regionalnim takmičenjima. Ipak, izuzetno im je žao što niko nema sluha da sve iskoristi u turističke svrhe, što bi unapredilo grad i učinilo da postane jedna od najinteresantnijih turističkih atrakcija.
– Međutim, imamo problem sa krivolovcima koji nam ugrožavaju sav riblji svet, a ništa se ni po tom pitanju ne radi, da se akteri privedu pravdi i da se konačno zakon i pravila za izlov ribe na jezerima poštuje – ističe naš sagovornik.
RK „Roniti se Mora” deo je italijanske ronilačke asocijacije (PŠ), dok su bratski klub sa istoimenim iz zagrebačkog „Roniti se Mora”, budući da je belocrkvanski tim nastao aprila 2013. godine upravo na predlog vlasnika kluba iz Hrvatske.
Lea Radlovački