Bogata turistička ponuda Apatina: Na nišanu lovaca i gurmana
APATIN: Turizam uopšteno slovi kao velika razvojna šansa cele Srbije, ali pojedine sredine imaju više prednosti, što date od prirode i očuvane od čoveka, što stečene neminovnošću civlizacijskog hoda, a upravo među takve spada i Apatin.
Smešten u samom srcu Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“, poslednjeg evropskog Amazona odnosno njegovih bujnih poplavnih šuma, prirodne lepote ovog kraja privlače turiste i brojne namernike ne od juče, pa se slobodno može reći da predstavljaju pravo mesto za ljubitelje netaknute prirode, ali i lovce, ribolovce, one sklone ornitologiji, gurmane svake fele ili tek jugonostalgičare sa iskustvom služenja vojnog roka na obližnjem vojnom aerodromu.
Kako razvoja ove grane privrede nema bez smeštajnih kapaciteta u odsustvu pravog hotela u samom Apatinu, namernici mogu da odsednu u Banji Junaković na razmeđu Apatina i Prigrevice ili u apartmanima apatinske Marine, glasovite čarde„Zlatna kruna“, restorana „Kraljevski vrt“ ili pak da potraže konačište u jednom od desetak registrovanih privatnih pansiona. Za ishranu se turista ili tek putnik namernik može još lakše snaći, pogotovo ako se rukovodi izrekom „kad si u Rimu, budi Rimljanin“, što u slučaju Apatina znači da preferira rečnu ribu i odluči se za neku od čardi kao što su „Harčaš“, „Štuka“ ili spomenuta „Zlatna kruna“, u kojima je, između ostalog, moguće uživati u čarima jedinstvenog ribljeg paprikaša koji se , po predanju, kuva „u originalu“ na obalama dunavskog toka samo u potezu od Baje u Mađarskoj, pa do Bačke Palanke.
Naravno, za one sklonije tradicionalnijoj trpezi tu su i restorani apatinske Marine, „Kraljevski vrt“, kada je ponuda u pitanju multifunkcionalni „Stari šaran“, a opuštajuće trenutke mogu provesti u brojnim kafićima i klubovima.
Ako je dobrobit i blagoutrobije prosečnog turiste lako zadoviljiti ovim smeštajnim i gastronomskim kapacitetima, čak i za izbirljive ljubitelje lova i ribolova Apatin predstavlja pravu Meku. Takozvana visoka divljač, jeleni kapitalci, čija se rika prolama bujnim hrastovim šumama u apatinskoj okolini, privlači lovce iz gotovo celog sveta, a koliko su bogata lovišta „Vojvodinašuma“ na dohvat ruke svedoči i nedavni internet-viralni snimak celog krda jelena i košuta u trku po ulicama ovog grada. Koliko je ovo interesantno lovno područje govori i podatak da su u prošlosti neretki gosti bili krunisanie glave raznih evropskih i naših dinastija.
Toj činjenici možemo da zahvalimo i na solidnoj i čak izvanprosečno razvijenoj infrastrukturi apatinskih lovišta, a luksuzno opremljen objekat donedavno rezervisan za eminentne lovce, takozvani „Dvorac"u blizini ribarske stanice „Lavač", vlasništvo Lovno šumske uprave Apatin, opremljen je kompletnom infrastrukturom, čekama, terenskim vozilima, kočijama i ostalim uslugama potrebnim za kvalitetan lov, pri čemu je danas potpuno pristupačan svim zainteresovanim gostima.
Ništa manje jedinstven doživljaj imaće i ribolovci namerni da se okušaju na apatinskoj obali Dunava i njegovih brojnih rukavaca. Još po oslobadanju od Turaka princ Eugen Savojski dobio je od austrijskog dvora posed Belje u Baranji i ribarsku centralu u Apatinu, posed koji je bio u vlasništvu habzburgovaca do kraja I Svetskog rata. Apatinski ribarski esnaf, kao jedan od najjačih esnafa, više od dva veka okupljao je na hiljade ribara koji su ovde ribarili ili izučavali zanat, pa i danas u okviru šumskog gazdinstva postoje profesionalni ribari.
Poplavno područje Specijalnog prirodnog rezervata koja zahvata oko 5.560 hektara, predstavlja prirodno mrestilište za oko 50 vrsta slatkovodnih riba medu kojima su najpoznacajnije autohtone vrste kao šaran, štuka, smuđ, som i dr. Neretki su ulovi kapitalnih primeraka, naročito somova koji znaju da budu teški i preko 30 kilograma.
M. Mć
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Apatin. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)