Biblioteka u Kovačici prednjači efikasnim modelom digitalizacije
KOVAČICA: Opštinska biblioteka Kovačice prednjači u kreiranju modela digitalizacije, u toj meri da su se za njega zainteresovali i u inostranstvu, tačnije u Makedoniji.
Rad devetoro zaposlenih u četiri ogranka, u kome dominiraju knjige, publikacije i zavičajna arhivska građa na četiri jezika, bili su podstrek za kreativan rad i nalaženja gotovo idealnog modela digitalizacije bibliotečkog fonda, te doprineli da rad biblioteke bude zapažen.
Proces digitalizacije u Opštinskoj biblioteci Kovačice započeli su pre deceniju i po, kada su 2003. godine došli do rukopisa Evangelističke crkve iz 1804. godine. Rukopis je izuzetno vredan, jer pored toga što je vrsta letopisa, sadrži i popis ljudi koji su 1804. godine dali hleb za Karađorđeve ustanike.
Zakonom o bibliotečkoj delatnosti digitalizacija je propisana kao obavezna, ali je ostavljeno bibliotekama da odluče kako i na koji način će je sprovesti. Takođe, zakonom se reguliše prikupljanje arhivske građe, prevođenje u digitalni format i čuvanje u digitalnom obliku i kako takvu građu davati korisnicima. U skladu sa smernicama utvrđenim zakonom i u skladu sa autorskim pravima, Opštinska biblioteka Kovačice primenila je model koji je svojom efikasnošću i lakim načinom primene, prepoznat kao izuzetan s obzirom na to da je zainteresovao i bibliotekare i van granica naše zemlje, a nazvan je jednostavno – Kovačički model digitalizacije! U kovačičkoj biblioteci nisu žalili truda pa su postali poznati po inovativnom pristupu u promovisanju čitanja i informatičkih znanja.
Direktor Opštinske biblioteke Kovačice magistar bibliotekarstva i informatike Slobodan Stevanovski gostovao je u makedonskoj opštini Radoviš, jer su Međunarodna organizacija za inovacije u bibliotekama sa Ivankom Sokolovom, preopoznali rad kovačičke biblioteke. Trodnevni skup u Radovišu imao je cilj da se bibliotekari iz Makedonije teorijski i praktično obuče za kovačički model digitalizacije. Prisutno je bilo 35 bibliotekara iz Makedonije, koji odmah počeli sa primenom stečenih znanja.
Kovačički model digitalizacije razuverio je makedonske bibliotekare, koji su bili u zabludi da su im potrebni hardveri i softveri koji vrede preko 50.000 evra. Iz Opštinske biblioteke Kovačice su pokazali da pored osnovne delatnosti, redovnih kreativnih radionica i drugih sadržaja, mala biblioteka po broju zasposlenih može da izvede digitalizaciju i to na ekonomičan način.
Softver koji se koristi u makedonskim bibliotekama, uključujući i one velike, poput univerzitetske, je izuzetno skup, komplikovan za rad i potrebno je mnogo vremena za savladavanje i ovladavanje korišćenja pomenutog softverskog rešenja za biblioteke. U Kovačici su umesto skupog izabrali jetinije i praktičnije rešenje.
Putem javnih radova angažovana su lica sa invaliditetom koja su bila zadužena za skeniranje građe. Na ovaj način lica sa invaliditetom uključena su u društvo, radno angažovana na osnovu čega su ostvarili zaradu. Pored toga, ovakav model digitalizacije koji se primenjuje u Opštinskoj biblioteci Kovačice mogu raditi lica bez informatičkog znanja. Direktor kovačičke biblioteke mr Slobodan Stevanovski ističe da je dostupnost „kovačičkog modela digitalizacije” omogućila malim i srednjim bibliotekama da digitalizuju građu koja je za njihovu lokalnu zajednicu od velike važnosti.
M. Mitrović
Foto: M. Mitrović
Projekat „Kovačica danas“ realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.