OKONČANA VIŠEDECENIJSKA AGONIJA GIGANTA SA ZAPADA BAČKE Nekadašnja "Prehrana" otvoriće zakatančene lokale
Poslednjih dana prošle godine, kupovinom 66,69 odsto udela u Trgovinskom preduzeću „Prehrana“, kompanija „Aman“ d.o.o. konačno je stavila tačku na višedecenijsku agoniju nekadašnjeg trgovačkog giganta sa Zapada Bačke.
Državni paket akcija u „Prehrani“ AD, kako je navedeno u kupoprodajnom ugovoru potpisanom u republičkom Ministarstvu privrede, prodat je kompaniji iz Surčina kao jedinom ponuđaču u postupku javnog nadmetanja, po ceni od 518.407 evra, koja je inače za svega jedan evro viša u odnosu na početnu.
Ovim potezom potrošači neće primetiti neku veliku promenu, s obzirom na to da „Aman“ već bezmalo jednu deceniju, tačnije od 2016. godine, drži u zakupu najreprezentativniji i najveći „Prehranin“ prodajni objekat, „Samoizbor“ na Novoj Selenči, ali bi promene vlasništva mogle biti vidljive u drugim objektima ovog propalog somborskog trgovinskog preduzeća koji se nalaze u njenom portfoliu, poput odavno „zakatančenih“ samoposluga u palati Vajdinger u strogom centru Sombora ali i na Sivačkom putu, kao i u obližnjim Odžacima.
Ovo tim pre što se novi vlasnik, po navodima iz kupoprodajnog ugovora, obavezao da će u naredne dve godine izvršiti investiranje u nekretnine, postrojenja, opremu ili prava u ukupnom iznosu od 100.000 evra, od čega polovinu u prvoj, a ostatak u završnoj godini ugovora. Kupac u tom periodu ne sme založiti ili otuđiti imovinu somborskog preduzeća, a dužan je i da održi kontinuitet poslovanja.
Mada je posrtanje nekadašnjeg trgovinskog preduzeća „Prehrana“ koja je u svom posedu imalo nekoliko desetina objekata, većinom na području Sombora, počelo još 90-ih godina prošlog veka, proces vlasničke transformacije u prvim godinama novog milenijuma je označio početak prave agonije. Naime, tada je u postupku privatizacije većinski vlasnik „Prehrane“ postao konzorcijum 24 radnika ovog preduzeća, koji su činili članovi tadašnjeg menadžmenta i poslovođe prodajnih objekata, a kako su za izmirenje obaveza iz ugovora podigli bankarske kredite izostala je ozbiljnija investicija u objekte i poslovanje, pa se propadanje samo nastavilo. Da nevolja po konzorcijum bude veća, lokalna samouprava je sudski dokazala da „krunski dragulj“ u portfoliju nekretnina „Prehrane“, Grašalković palata, nije nikada bilo vlasništvo ovog trgovinskog preduzeća, već je u doba jednopartijske države i dirigovane privrede ova palata „Prehrani“ bila samo ustupljena bez nadoknade prilikom formiranja preduzeća.
Suočeni sa ovim ali i nemogućnošću da vraćaju kredite podignute zarad kupovine vlastitog preduzeća, pojedini članovi konzorcijuma su „povukli nogu“, što je ubrzo, uz brojne druge probleme u poslovanju dovelo do poništavanja privatizacije te je većinski kapital ovog preduzeća ponovo dospeo u ruke države. Ovaj put znatno umanjene vrednosti, pošto je prema izveštaju ovlašćenog procenitelja s kraja 2023. godine ukupna procenjena vrednost kapitala TP „Prehrana“ AD iznosila tek 1.554.574,33 evra.