NIKLE ŠUME HRANE U ČETIRI ŠKOLE U SOMBORU Posađeno 900 sadnica voća ZA UŽIVANJE U PLODOVIMA PRIRODE BEZ PESTICIDA
SOMBOR: U organizaciji „WWF Adria” (Svetskog Fonda za prirodu), kao neprofitne organizacije za zaštitu prirode, i „Intesa Sanpaolo” grupacije, u tri osnovne, kao i u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Somboru, posađeno je 900 sadnica autohtonog voća, kao i aromatičnog i začinskog bilja.
Time će ukupno 300 drvenastih sadnica jabuka, krušaka, šljiva, višanja, uz još 600 sadnica pratećeg bilja, odnosno duda, zove, gloga, drena, žalfije, ruzmarina, majčine dušice, jagorčevine, biti dostupni za oko 1.400 đaka.
Čitav koncept javno dostupnih voćnjaka osmišljen je da osim prirodi, koristi i svim stanovnicima Gornjeg Podunavlja koji mogu da uživaju u hemijski netretiranim plodovima i tako poboljšaju kvalitet svoje ishrane. Pored osnovne škole „Laza Kostić“ u Gakovu, selu somborskog atara, takve mini-šume posađene su i u dvorištima osnovnih škola u Futogu i Novoj Gajdobri.
„Šuma hrane” je ekosistem dizajniran da oponaša prirodne šume, a čini je više spratova vegetacije, visoka stabla, jestive voćne vrste, žbunovi, trajne cvetnice i prizemne biljne vrste, koje su pažljivo odabrane kako bi se stvorio održiv i produktivan ekosistem. Svojim sastavom, koji uključuje veliki broj različitih biljnih vrsta, doprinosi stvaranju raznovrsnog okruženja.
„Šume hrane” su dizajnirane da budu samoodržive, što znači da se biljke međusobno podržavaju. To smanjuje potrebu za dodavanje mineralnog đubriva i pesticida, pa je tako šuma hrane ekološki prihvatljivija i održivija. Projekat je podržan u okviru očuvanja UNESCO petodržavnog rezervata biosfere Mura - Drava - Dunav, popularno nazvanog „Amazon Evrope”.
M. Miljenović