U KAĆU ODRŽAN TRODNEVNI SEMINAR Edukacija žena za pokretanje sopstvenog biznisa u sektoru solarne energije
U Kaću je održan seminar Ženski solarni start, na kom su polaznice imale priliku da kroz teoriju, praktičan rad i mentorstvo razvijaju poslovne veštine za pokretanje sopstvenog biznisa u sektoru solarne energije kao i da se povežu sa ženama liderkama u industriji kroz umrežavanje, saopštio je GIZ.
Seminar je realizovala kompanija Energy Net za potrebe projekta Nemačke razvojne saradnje koji sprovodi GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) u partnerstvu sa Ministarstvom rudarstva i energetike Srbije.
"Ovo je prva obuka koju smo organizovali sa posebnim fokusom na žene i iznenadilo nas je veliko interesovanje - imali smo preko 100 prijava, iako je broj mesta zbog pilot prirode obuke bio ograničen na 20. Želja nam je bila da im ukažemo na mogućnosti pokretanja i razvoja karijere u oblasti solarne energije, te da ih osnažimo i informišemo o tome šta sve takav karijerni korak podrazumeva, ukoliko bi se za to opredelile", rekla je menadžerka operacija u Energy Net Akademiji Marijana Topo.
Kako je rekla, veliko interesovanje za seminar, kao i dinamična atmosfera na samom događaju, pokazali su nam da su ovakve inicijative nedostajale na našem tržištu i namera nam je da u skorijoj budućnosti imamo više sličnih obuka namenjenih ženama.
Program obuke bio je predviđen za polaznice koje žele da započnu karijeru u ovom dinamičnom sektoru, kao i za one koje već imaju osnovno znanje i žele da unaprede svoje veštine.
Prethodno iskustvo nije bilo presudno, a fokus obuke bio je na pružanju podrške i resursa ženama zainteresovanim za tehničku, praktičnu i poslovnu stranu solarne energije.
Tokom obuke, učesnice su upoznate sa ulogom solarne energije u energetskoj tranziciji, ključnim komponentama solarnih sistema, kao što su solarni paneli, invertori, kablovi i montažne strukture, kao i veštinama za pokretanje sopstvenog biznisa.
Obuka je takođe predstavljala i odličnu osnovu za pohađanje daljih edukacija fokusiranih na veštine instaliranja i servisiranja solarnih fotonaponskih sistema objasnili su iz GIZ-a.
Savetnica u GIZ-u Jelena Ivančević je rekla da obuke za žene isključivo o tehnologijama baziranim na obnovljivim izvorima energije predstavljaju nov korak i za GIZ.
"I prilika su da povežemo više oblasti na kojima radimo u okviru naših razvojnih projekata, kao što su osnaživanje žena, promocija obnovljivih izvora energije i borba protiv klimatskih promena. Ova obuka nam je bila posebno važna jer verujemo da je neophodno uključiti sve segmente našeg društva u proces zelene energetske tranzicije da bi bila uspešna i pravedna. Žene u održivoj energetici imaju ogroman potencijal za pokretanje inovacija, samo im treba pružiti priliku za edukaciju, mentorstvo i razmenu znanja", navela je ona.