Bačka Topola umesto hotela dobija novu gradsku kuću
BAČKA TOPOLA: Posle više decenija sedište bačkotopolske opštine biće iz prizemne kuće premešteno u reprezentativniji objekat.
Predsednik opštine Bačka Topola Adrian Satmari kaže da će na osnovu stručnog elaborata biti srušen poslednji sprat hotela u centru Bačke Topole, koji je u vlasništvu opštine i koji će biti rekonstruisan u gradsku kuću.
-Temelji nisu mogli da izdrže pritisak izgrađenosti još dva sprata, te smo iz lokalnog buyeta raspisali javnu nabavku za rušenje četvrtog sprata i to je urađeno. Takođe, iz buyeta opštine obezbedili smo sredstva za postavljanje krova na taj objekat, a u toku je izrada projektno- tehničke dokumentacije za rekonstrukciju objekta- ističe Satmari. -Ti radovi ne mogu se finansirati iz buyeta opštine, jer je reč o objektu koji ima više od 4.000 kvadrata, te za taj projekat nameravamo da konkurišemo kod viših nivoa vlasti, ali i kod drugih izvora, kao što je „Betlen Gabor” fondacija.
Prema njegovim rečima, jedan deo objekta funkcionisaće kao kolegijum, dok će drugi deo biti pretvoren u gradsku kuću. Planirana je multifunkcionalna sala sa kancelarijama, pa će se najverovatnije opštinska uprava preseliti u tu zgradu.
- Za našu opštinu je posebno značajan industrijski park u koji su uložena velika sredstva. Obilaznica je izgrađena iz republičkog buyeta, ali i interna saobraćajnica iz lokalnog buyeta i Uprave za kapitalna ulaganja APV. Kad je reč o komunalnoj infrastrukturi, izgrađena je vodovodna, kao i kanalizaciona mreža, nove trafostanice i u zoni dve fabrike su već počele sa radom – ističe Satmari.
Obaveze za zagađivače Krivaje
U industrijskoj zoni izgrađen je objekat nove mlekare, koja još nije počela sa radom zbog pandemije, a uposliće 30 do 40 radnika.
- Pošto je reč o još jednom zagađivaču, oni su morali da izgrade svoj prečistač otpadnih voda, da bi očistili otpadne vode do nivoa komunalnih voda, nakon čega vodu mogu da puste u gradsku kanalizaciju, gde dolazi do gradskog prečistača i potpuno prečišćena stiže u rečicu Krivaju – kaže Satmari i dodaje da to važi i za druge zagađivače.
Svoj prečistač gradi i „Perutnina Ptuj”. Ishodovana je i građevinska dozvola na osnovu projektno-tehničke dokumentacije. Pred zaključenjem ugovora su sa izvođačem radova i već ove godine ili početkom iduće, počeće sa izvođenjem radova, najavljuje Satmari, dodajući da se isto očekuje i od preostalih zagađivača.
U zoni rade kompanija „Kite”, odnosno logistički centar koji se bavi uvozom „Džon Dir” programa, koji su otkupili parcelu u industrijskom parku i već počeli sa radom, zapošljavaju desetak radnika. Otvorena je još jedna fabrika „Midmas” koji proizvode transformatorske delove i upošljavaju 40 radnika.
- Otkupljene su još dve parcele. Reč je o fabrici „Banatski ogranak” koja se bavi suhomesnatim proizvodima i tu će se otvoriti nova radna mesta, kao i na drugoj parceli koju je otkupila kompanija „Potker”, koja pravi metalne delove za nameštaj. Oni su prolongirali početak izvođenja radova upravo zbog koronavirusa, ali to su sve dobre vesti- ističe predsednik opštine Bačka Topola.
Otvaranjem novih pogona smanjuje se broj nezaposlenih, a jedan od glavnih ciljeva opštine je da zadrži stanovništvo u Bačkoj Topoli, kao i na selima i da se uspori tendecija odliva stanovništva. Satmari ističe da lokalna samouprava vodi računa i o selima i u svakoj mesnoj zajednici izvodi se neka značajna investicija.
- Imamo jako dobru saradnju i sa civilnim udruženjima preko mesnih zajednica, ali i građanima sa kojima imamo direktan kontakt i zajedno odlučujemo o tome u koje projekte ćemo uložiti- tvrdi Satmari. -Projekti kao što je izgradnja zatvorenog bazena ili prečistača otpadnih voda smatramo dugogodišnjim problemima i potrebama Bačke Topole i bila je i volja građana da se to uradi i izgrade objekti, kako bi se rešili problemi. Ti projekti su započeti u prethodnom, a biće završeni u ovom mandatu.
M. Stakić
Foto: S. Šušnjević