Apatinska marina sigurna nautičarska luka
APATIN: Mada se Srbija već decenijama iscrpljuje u izgradnji glasovitog Koridora 10, o drugom panevropskom putnom pravcu, Koridoru 7, jako se malo priča, što je čudno s obzirom na to da ovaj koridor dug preko 2300 kilometara već vekovima postoji, tu, nama pred nosom.
Naravno, reč je o Dunavu, a svakom rečnom mornaru koji se zaputi nizvodno dobrodošlicu u našu zemlju požele obale kraj Bezdana, ali i one sa kojih na veliku reku gleda Apatin i njegova marina namenjena „malim” nautičarima.
Marina koja je kao takva jedina kategorozovana u Srbiji, kvalitetom usluga koje pruža nautičarima, zaslužuje tri zvezdice, pa je po jednoglasnoj oceni zasigurno najbolja i najsavremenija marina u Srbiji. Izgrađena po švedskom sistemu pontona od plivajućeg betona i smeštena u jednom od rukavaca, tačnije dunavskih zaliva, apatinska marina predstavlja sigurnu nautičarsku luku, ali i ništa manje bezbedan zimovnik za čamce i manje jahte onih koji dunavski severac zamene za udobnost svojih domova.
- Marina raspolaže sa 370 vezova i svaki od njih ima priključak na struju, ali raspolaže i prostorom od 2.500 kvadratnih metara za lagerovanje plovila na suvom - kaže Ljiljana Krec, direktorka marine u Apatinu, ne bez razloga ponosna na firmu kojoj se nalazi na čelu, pošto su trenutno svi vezovi popunjeni, pa se već kuju planovi i za njihovo dalje proširenje.
Nautičari koji ovde ukotve svoje čamce ili jahte, mogu da računaju na danonoćno čuvanje svojih plovila tokom cele godine, ali i na smeštaj u jednom od postojećih osam dvokrevetnih studio-apartmana ili uživanje u alaskim delicijama ovog kraja u restoranu koji se nalazi u kompleksu marine koja raspolaže i sa salonom za sastanke i seminare, 300 parking mesta za četvorotočkaše, toaletima, tuš kabinama, tu je i benzinska pumpa…
- Prošle godine apatinska marina je zabaležila povećanje broja noćenja i to za 55 odsto, a od ukupnog broja noćenja - 1.252, čak 736 odnosi se na strane turiste. Pored toga ovde je pristalo 109 stranih jahti, pretežno iz Nemačke, Mađarske, Holandije, Austrije, Slovenije….koje su koristile usluge marine - kaže Ljiljana Krec. - Marina je značajna za našu sredinu, jer posetiocu iskoriste priliku pa obiđu i sam grad, u kojem se upoznaju sa ovdašnjim znamenitostima ali i potroše svoj novac, pa je očigledno to i šansa za razvoj ne samo Apatina, već i celog zapada Bačke.
Izgradnja marine počela je pre 12 godina, da bi od 2013. bilo osnovano Javno preduzeće „Putničko pristanište i marina Apatin”. Smeštajne kapacitete, pored „rečnih vukova”, koriste i „suvozemni” turisti, a obe vrste turista mogu da iskoriste priliku i razgledaju varoš poznatu u zemlji i svetu i kao srpska prestonica piva, i to sa same velike reke, tačnije sa palube brodića koji svaki vikend krstare Dunavom, ali i da plove u dunavskim meandrima koji čine fascinantni svet Specijalnog rezervata prirode Gornje Podunavlje, koje je od prošle godine upisano i u svetsku listu UNESKO-a rezervata prirode.
M. Miljenović
Projekat „Javni interes u Apatinu” realizovala je „Panonija media“ u saradnji sa „Dnevnikom“. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave, koja sufinansira projekat.