Ada, Kanjiža i Senta hoće zajedničkog ombudsmana
SENTA: Ada, Kanjiža i Senta mogle bi uskoro da dobiju, ako ne svaka svog, a ono bar jednog zajedničkog lokalnog ombudsmana. To je pored ostalog, zaključak sa nedavnog skupa u Senti, koji je okupio predstavnike lokalnih samouprava, pokrajinskog zaštitnika građana i predsednika Udruženja lokalnih ombudsmana Srbije Miladina Nešića.
Boravak u Senti pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman prof. dr Zoran Pavlović, koji je bio inicijator skupa, započeo je posetom Opštoj bolnici Senta, a okončao ga je razgovorom sa predstavnicima lokalne samouprave i civilnog društva. Cilj sastanka bio je da se stekne uvid u stanje ljudskih prava i doprinese njihovom unapređenju. Jedan od načina da se standardi unaprede je edukacija zaposlenih u lokalnoj samoupravi o ljudskim pravima. Pokrajinski ombudsman iskazao je i spremnost da tu edukaciju organizuje.
Predlog o osnivanju zajedničkog ombudsmana je ocenjen kao dobar i interesantan, ali je istaknuto i da osnivanje institucije ombudsmana u lokalnim sredinama nije samo stvar dobre volje, nego je to i pitanje koje zadire u problem raspoloživih resursa, finansijskih, prostornih i drugih. Zakon predviđa postojanje ombudsmana u opštinama. Za sada od 45 opština u Vojvodini, samo osam ima ombudsmana.
Žene upravljaju, ne vladaju
U Senti je veoma razvijeno civilno društvo, ali je ta činjenica, malo kome poznata izvan Sente. Malo se zna i da se svi zaposleni u opštinskoj upravi u komunikaciji sa građanima služe sa oba jezika u službenoj upotrebi. Interesantni su i podaci koji se odnose na rodnu strukturu zaposlenih u upravi u kojoj većinu čine žene (47 prema 22). Sve načelnice odeljenja su žene. Pozitivan utisak, međutim, kvari podatak da među članovima lokalne vlade - Opštinskog veća nema žena. Bolnica u Senti je jedina dvojezična bolnica u Vojvodini.
Tokom boravka u Senti, pokrajinski ombudsman, njegovi zamenici i saradnici razgovarali su sa predsednikom opštine Rudolfom Cegledijem, načelnicom opštinske uprave Edit Šarnjai Roža, predstavnicom opštinskog Saveta za rodnu ravnopravnost Marijom Pastor, direktoricom centra za socijalni rad Ljubicom Nikolić Verikios, direktorom bolnice Mihaljem Vašašom, direktoricom Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara Martinom Goldi i predstavnicima udruženja građana Terezom Pejin (Prijatelji dece) i Arpadom Đereom (Udruženje slepih i slabovidih).
U razgovoru je dotaknut niz tema: manjak zaposlenih i osipanje kadrova u bolnici i upravi, nasilje u porodici, socijalna izolacija dece sa smetnjama u razvoju, kao i problemi u vezi sa ličnim pratiocem, zatim pomoć porodicama sa velikim brojem dece, studentske i đačke stipendije, rodna ravnopravnost i finansiranje građanskih udruženja.
B. Opranović