75 godina od sletanja američkog bombardera u Srpsku Crnju
SRPSKA CRNJA: Danas se navršava 75 godina od sletanja američkog bombardera B24 Liberator u Srpsku Crnju, kada je spasena devetočlana posada ovog savezničkog aviona, saopštio je Kulturni klub Otadžbina.
U sredu, 31. januara 1945. godine, poleteli su iz američke baze u Manduri u Italiji.
Njihov avion serijskog broja 42-50776, sa nadimkom "Hubba hubba" pripadao je 450. bombarderskoj grupi 72. eskadrilie 15. vazduhoplovne divizije.
Leteli su iznad Jadranskog mora ka Beču gde su uglavnom bombardovali rafineriju nafte.
U napadu je učestvovalo 624 bombardera B-17 i B-24, i to je bila jedna od masovnijih akcija ove jedinice.
Na putu prema cilju pokvario se jedan od motora i našli su se van borbene formacije, pa je avion u rep pogodila nacistička protivvazduhoplovna odbrana i onesposobila još jedan motor.
Sa preostala dva motora bombarder B24 Liberator nije mogao da leti preko Alpa. Pilot Džozef Kent odlučio je da se avion uputi ka savezničkoj teritoriji. Odredili su kurs i leteli sve niže kroz oblake.
Plan je bio da iskoče iz aviona na nešto više od 1.000 metara, kada su ugledali poljanu prekrivenu snegom na kojem se nalazilo nekoliko ruskih aviona C47 označenih crvenom petokrakom. Ispalili su signalne rakete, a oni su postavili dimne signale za određivanje pravca vetra.
Pilot je kružio iznad tlaspuštajući se sve niže i uspešno je aterirao kod Srpske Crnje.
Devetočlanu američku posadu činili su: Doid Rab, komandant bombardera; Džozef Kent, pilot; Rejmond Mur, nišandžija; Rajmond Huk, radio operater; Oliver Vajt, navigator; Klarens Dantoni, nišandžija; Lenard Per, nišandžija; Norman Eldavijan, inženjer leta, i Malvin Jui, vodnik.
U Srpskoj Crnji ostali su oko tri nedelje pre nego što su po njih došli Britanci i vratili ih u njihovu bazu u Italiji.
U septembru 1985. godine, posredstvom lista Politika, u Srpskoj Crnji boravili su Doid Rab, Rejmond Mur, Oliver Vajt i Rejmond Huk.
Tada je obeleženo 40 godina od njihovog spasavanja.
Doid Rab, komandant bombardera, izjavio je prilikom posete Srpskoj Crnji da je njegovo sećanje i dalje živo na Srpsku Crnju i događaj koji se desio.
"Imali smo odličnu hranu i negu, iako je bilo ratno stanje, a Crnjani su se žrtvovali za nas", rekao je Rab.
Gosti iz SAD posetili su rodnu kuću Đure Jakšića, pravoslavnu crkvu, a organizovan im je svečani doček na trgu ispred spomenika Đuri Jakšiću.
U domu kulture na prigodnoj svečanosti proglašeni su počasnim građanima Srpske Crnje.
Poklonili su Srpskoj Crnji maketu bombardera B24 koja se i dalje čuva u Narodnoj biblioteci "Đura Jakšić" u Srpskoj Crnjii, Povelju mira i američku zastavu sa zgrade Kongresa.
Kulturni klub Otadžbina povodom godišnjica ovog događaja podneće inicijativu da se mesto gde se nalazio privremeni aerodrom obeleži i da se sačuva sećanje na ovaj važan događaj iz istorije Srpske Crnje.